HaberlerSamsun HaberleriO tesis ilk Samsun'da kuruldu... Oran azalacak

O tesis ilk Samsun'da kuruldu... Oran azalacak - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Komisyonunda alınan kararla birlikte buzağı ölümlerinin en aza indirilmesi hedefleniyor. Meclis Başkanvekili Turan Çakır, 'Türkiye'de ilk olan bir tesis kurduk. Bu projeyle buzağı birlikte ölüm oranını minimize etmeye çalışacağız' dedi

O tesis ilk Samsun'da kuruldu... Oran azalacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi Komisyon Toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediyesinde bulunan Meclis Toplantı Salonunda Meclis Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında yapıldı. 34 gündem, 4 gündem dışı görüşülen toplam 38 madde ilgili komisyonlardan geçerek meclise havale edildi. Buzağı Can Sütü Projesi kapsamında ağız sütü toplanması amacıyla 1 adet soğutuculu panelvan araç alınması teklifi de komisyondan oy birliği ile geçerek meclise havale edildi.

TÜRKİYE’DE İLK TESİSİ KURDUK

Buzağılar için önemli çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Turan Çakır, “Yeni doğan buzağılarda ölüm oranını en aza indirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda 19 Mayıs ilçesinde Dereköy mevkiinde atıl durumda olan bir okul binasının tadilatını yaparak zengin ağız sütü ikamesinin süt tozu şeklinde üretileceği Türkiye’de ilk olan bir tesis kurduk. Bu projeyle buzağı birlikte ölüm oranını minimize etmeye çalışacağız. Aldığımız kararla birlikte buzağı ölümlerini an aza indirmeye çalışıyoruz. Orta Karadeniz Kalkınma ajansı (OKA) destekli projemizin olumlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

BUZAĞI ÖLÜMLERİ EN AZA İNDİRİLECEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mehmet Akif Özdemir ise konuşmasında, “Buzağının ilk 8 saat içerisinde canlı ağırlığının yüzde 10 miktarında ağız sütünden alıp, bağışıklık sistemini harekete geçirmesi gerekiyor. Buzağı kayıplarının çoğunun bu ilk sütün kaliteli ve doğru verilmediğinden kaynaklandığı ortaya koyuldu. Belediyemizin yürütücüsü, OMÜ, Yeşilırmak Kalkınma Birliği, İl Yetiştirici Birlikleri ve İl Tarım Müdürlükleri ile beraber uygulanacak proje ile erken buzağı ölümlerinin en aza indirmesi ve karlılığın artırmasını hedefliyoruz” ifadelerinde bulundu.

İKİ İLÇEDE DEĞİŞİKLİK

Toplantının gündem maddeleri arasında sokak ismi değişikliği de yer aldı. Şehit Polis Memuru Servet Arslan’ın ismi, Çarşamba ilçesinde Orta Mahallesinde bulunan Meltem Sokak’a, Gazi Jandarma Uzman Onbaşı Ahmet Çalışkan’ın ismi Bafra ilçesinde Emirefendi Mahallesinde bulunan Okul Geçit Sokak’a ve yine aynı mahallede bulunan Cemiyet 4. Sokak’ın adı Gazi Jandarma Er Hasan Ayar olarak değiştirilmesi oy birliği ile komisyondan geçerek meclise havale edildi.

SIRADAKİ HABER
}