HaberlerDönüm noktası

Dönüm noktası

OMÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Aytaç, Cumhurbaşkanı'nın 'kenevir' açıklamasının dönüm noktası olduğunu, esrar maddesinden temizlenmiş kenevirin 3 bin üründe kullanılabileceğini söyledi

Dönüm noktası

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Aytaç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretiminin artırılmasına yönelik açıklamasının bir dönüm noktası olduğunu söyledi.
Kenevir üzerine yıllardır önemli çalışmalar yürüten Doç. Dr. Selim Aytaç, Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının kenevirdeki kötü algıyı da yıkacağını ifade etti. Aytaç, “Tarım ve Orman Bakanlığı ile OMÜ olarak yaklaşık beş yıllık çalışmalardan seleksiyon yöntemiyle elde ettiğimiz genotiplerin iki tanesinin tescili için bu ay Tarım Bakanlığı'na başvuruda bulunacağız” dedi.

3 BİN ÜRETİMDE KULLANILIYOR

Doç. Dr. Selim Aytaç, kenevir bitkisindeki ’esrar’ miktarının azaltılmasını sağlamak için yürütülen ıslah projesi sonucunda Türkiye’de kenevir tarımının yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini, projenin olumlu sonuçlanması halinde yapılacak yasal düzenlemeyle ülkedeki kenevir üretiminin artırılabileceğini ifade etti. Kenevirin konfeksiyondan izolasyon malzemesine kadar en az 3 bin maddeyle birlikte değerlendirilebileceğini belirten Doç. Dr. Selim Aytaç, kenevir tarımından birim başına elde edilen gelirin birçok tarım ürününe göre daha karlı bir ürün olduğunu belirtti. Esrar maddesi yüzünden kenevirin dışlanmaması gerektiğini vurgulayan Aytaç, kullanım alanına göre bunun değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.


KANSER İLACI GÜNDEMDE

Aytaç, 1990’lı yıllardan itibaren esrar baskısı yüzünden kenevir tarımının azıldığını, ülkede bir zamanlar 140 bin dekar kenevir tarımı yapıldığını, bugün ise 200 dekar alanda yapıldığını belirtti. Aytaç, kenevirin sadece lif ve yağ bitkisi olmakla kalmadığını ifade ederek, "Kenevirin son 10 yılda ilaç yapımında kullanılmasında ciddi çalışmalar yapılmakta. Özellikle kanserle ilgili birçok çalışma var. Belki önümüzdeki 10 yılda bir takım kanser ilaçlarında kenevirden elde edilen kanominoitler bu konuda ön plana çıkacaktır. Esrarı azaltılmış ya da yok edilmiş endüstriyel kenevirlerden hayvan yemi yapılabilecek. Endüstriyel kenevirlerin üst kısımları Avrupa’da hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. 1933 yılında çıkartılan kanunla birlikte Türkiye’de kenevirin tarımı ancak sapları ve tohumu için yapılabilmektedir. İlaçların yapılabildiği çiçekli bitki kısımları için herhangi bir üretim tarzı söz konusu değildir. İleride kanunlar buna müsaade ederse Türkiye’de kenevirin ilaç olarak değerlendirilmesi de gündeme gelebilir. Bu gün sadece bu konuda ar-ge çalışmaları yapılabilir. Üretim çalışmalarının yapılması mümkün değildir. Üretim sadece sapları ve tohumları konusunda yapılabilir. Çiçekli bitkileri ve yaprakları kullanılamıyor. Hayvan yiyeceği için de kullanılamaz. Biz çalışmalarımızdan sonra asitle yakarak bunları imha ediyoruz. Kenevir en az 3 bin üründe değerlendirilebilir. 2 bin 999 tane faydası, 1 tane zararı var. O zarar yüzünden de keneviri suçlu yapmayalım. Suçlu olan insanlardır. Kenevirin herhangi bir suçu yoktur" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}