HaberlerTŞOF Başkanı Fevzi Apaydın: Esnafı rahatlatacak

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın: Esnafı rahatlatacak

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, üç yüz elli bin esnafın kullanacağı 20 milyar TL'lik kredinin esnafı rahatlatacağını söylerken, kredi kullanacak esnafı da dikkatli olmaları konusunda uyardı

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın: Esnafı rahatlatacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnaf ve sanatkara 2019 yılı için kredi müjdesi verdi. Buna göre, üç yüz elli bin esnaf ve sanatkar yıl içerisinde 20 milyar TL'lik kredi kullanabilecek. Kredi müjdesini değerlendiren Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, kredinin esnaf ve sanatkarı rahatlatacağını ifade etti.

ON YILLIK VADELİ KREDİ AÇILACAK

Apaydın, ilgili kredinin Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnaf ve sanatkara dağıtılacağını belirterek, "Kooperatifler bundan önce de vermiş olduğu düzen içerisinde bu kredileri dağıtacaklar. Bu kredi biraz esnaf ve sanatkarımızı rahatlatacak. Bunun yanında ayrıca iş yeri edinmek isteyen esnafımıza, sanatkarımıza yine 500 bin TL'lik on yıllık vadesi olan bir kredi açılacak. Ayrıca aracını yenilemek isteyen esnafımıza da beş yıl vadeli 500 bin TL'lik kredi açık olacak. Bundan önce kredileri hangi şartlarda veriyorsak bundan sonra da o şartlarda vereceğiz" diye konuştu.

KÜLFETİN ALTINA GİRMEYİN

Kredilerin geri ödenmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Apaydın, "Esnaf kredi alırken mutlu ama öderken bilmiyorum. Zaten hep böyledir, 'Bunda ne var öderiz, benim gelirim fazla' diye planlayarak alıyoruz ama geri öderken bu plana uyamayan iş yerleri oluyor. Zorlanıyorlar. Bu yüzden parayı öderken aldığı kadar mutlu değil. Esnaf kullanacağı kadar, ihtiyacı olan krediyi almalı. Bir başkası adına kredi alıp ona verirse veya kefil olursa yarın ödenmediği zaman zorluk içerisinde kalıyor. Gayrımenkulu, aracı satılıyor. Bu bakımdan para işinde gönül işi olmasın. Ticaretiniz, aldığınız krediyi ödemeye yetmeyecekse bu kadar külfetin altına girmenin anlamı yok. Veya parayı çekip bir başkasına vermek çok büyük bir gaflet bu devirde. Bu durumlardan kaçınılması gerekiyor" sözlerini kaydetti.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER 

SIRADAKİ HABER
}