HaberlerSamsun HaberleriYüz yıllık tarih bu müzede

Yüz yıllık tarih bu müzede - Samsun Haberleri

Tekkeköy'ün yakın tarihinin içerisinde sergileneceği tarihi binaların restorasyonunun ardından ilçe halkından müze olacak eski yapılarda sergilenecek tarihi materyallerin toplanmasına başlanıldı.

Yüz yıllık tarih bu müzede

Samsun Tekkeköy ilçe merkezinde yer alan Devlet Demir Yollarına ait tarihi binaların restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, içerinde ilçe halkının yaklaşık yüz yıla yakın yaşayışını sergileyecek olan eşyaların toplanmasına başlanıldı.

Tekkeköy'ün köklü tarihi geçmişinin yanında sosyal ve kültürel açıdan birçok farklılığı sergileyen bir ilçe olduğunu söyleyen Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, 'İlçemiz birçok farklı kültürleri bünyesinde barındıran bir mozaik gibidir. Bizlerde ilçemizde yaşayan insanlarımızın yaklaşık yüz yıllık geçmişini sergilemek, gelecek nesillere aktarmak için bir müze oluşturmaya karar verdik' dedi.
İlçenin tarihinin sergileneceği mekanın tarihi bir yapı olmasının önemine değinen Başkan  Hasan Togar, 'Müze yapacağımız binada çok önemli ve özel bir yapı. Devlet Demir Yollarından kalan ve ilçe halkının yaşamında önemli bir yer tutan tarihi binalarımızı restore ederek tekrar canlandırdık. Bu tarihi binalar önceki yıllarda gar olarak kullanıldı. Vatandaşlarımız buradan trenlere binerek gitmek istedikleri yere gidiyordu. Daha sonradan ulaşımda trenlerin tercih edilmemesiyle birlikte bu tarihi binalar atıl durumda kalmıştı. Bizler bu tarihi gar binalarını restore ederek atıl durumdan kurtarıp turizme kazandırdık' ifadelerini kullandı.


'Tarihi eşyalar kayıt altına alınacak'

Tekkeköy'ün 62 mahallesinde yaşayan insanların günlük yaşamında kullandığı tarihi eşyaların yok olmaması ve gelecek nesillere aktarılmasının hedeflendiğine vurgu yapan Togar, 'Geçmişi geri getirmek tekrar yaşamam mümkün değil. Ama geçmişteki yaşama ait tarihi materyalleri yok olmaktan kurtarmak mümkündür. Bizler de halkımızın geçmişte günlük yaşamında aktif olarak kullandıkları eşyaları restore ettiğimiz tarihi gar binalarında sergileyerek ilçenin yaklaşık yüz yıl civarlarındaki yakın tarihini yaşatmayı istedik. Müzemizin içinde ilçe halkının eski tarihi giysileri, mutfak eşyaları, tarım aletleri, ticaret malzemeleri, fotoğrafları, anıları gibi daha birçok eşya ve materyal yer alacak. Tarihi eşyalar vatandaşlarımızdan matbu bir evrakla imza karşılığında alınırken gerekli bilgilerde kayıt altına alınacak. Müzemizde sergilenen tarihi eşya kim tarafından verildiği, tarihi materyalin bilgileri yer alacak. Yerel ve ulusal alanda turizme önemli bir değer daha kazandırdık' şeklinde konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

1 16 Ocak Çarşamba Samsun hava durumu! Samsun'a kar yağacak!

Samsunspor'da iki ayrılık

2 Samsunspor'da iki ayrılık

 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

3 Tam bir vahşet! Parçalayarak ormana attılar

Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

4 Öz kızına günde 4 kez tecavüz etti, 2 kez hamile bıraktı

Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

5 Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü, 3 yaralı

Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

6 Samsun'da evlat dehşeti! 3 yerinden bıçakladı

Samsunspor fırsat peşinde

7 Samsunspor fırsat peşinde

Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

8 Samsun Büyükşehir'de yol ayrılığı

Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 1'i ağır, 23 yaralı

9 Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 1'i ağır, 23 yaralı

Aytaç Sulu oynayacak mı?

10 Aytaç Sulu oynayacak mı?


SIRADAKİ HABER
}