HaberlerSamsun HaberleriSamsun, pilot il olmak için Bakanlığa başvurdu

Samsun, pilot il olmak için Bakanlığa başvurdu - Samsun Haberleri

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde atık malzemelerden ekolojik ahşap oyuncak yapan Ali Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini ziyaret eden Samsun Valisi Osman Kaymak, Milli Eğitim Bakanlığımız 4 ili ekolojik oyuncak üretiminde pilot il seçmiş. Biz de beşinci pilot il olmak için Bakanlığa müracaatımızı yapacağız'' dedi.

Samsun, pilot il olmak için Bakanlığa başvurdu

Samsun'un Tekkeköy ilçesindeki Ali Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, atık malzemeleri değerlendirmek için ekolojik ahşap oyuncak yapımına başladı.

Anaokulu çocuklarının sağlıklı oyuncaklarla oynamasına yönelik hazırlanan oyuncak projesine,  Samsun Valisi Osman Kaymak da destek verdi.

'PİLOT İL OLMAK İÇİN MÜRACAAT ETTİK'

Okulu ziyaret eden Samsun Vali Osman Kaymak, öğrencilerin atık malzemelerden yaptığı ahşap oyuncakları inceledi. Vali Osman Kaymak, Türkiye'de ekolojik oyuncak sektörünün geliştiğini söyledi.

Zararlı boyalarla yapılan oyuncakların çocukların sağlığını etkilediğine dikkati çeken Kaymak, "Geleceğimiz olan çocuklarımız için ekolojik oyuncaklar hazırlamamız lazım. Çevreye duyarlı ve çocukların sağlığını bozmayan oyuncak yapılması projesi ülkemizde de gelişiyor. Milli Eğitim Bakanlığımız 4 ili ekolojik oyuncak üretiminde pilot il seçmiş. Biz de beşinci pilot il olmak için Bakanlığa müracaatımızı yapacağız." dedi.

'TÜM ANAOKULLARINA SAĞLIKLI OYUNCAK GÖNDERMEK İSTİYORUZ'

Lise öğrencilerinin doğal oyuncaklar üretmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Kaymak, şunları kaydetti:

"Ekolojik oyuncak üretimini daha da geliştirerek seri üretim yapılmasını sağlayacağız. Bu şekilde Türkiye'deki tüm anaokullarına sağlıklı oyuncak göndermek istiyoruz. Burada atık malzemelerden ekolojik oyuncak yapılması, çevre açısından da çok önemli. Çocuklarımıza zararlı olmayacak şekilde atık malzemeler, geri dönüşüme sunuluyor. Bu yönüyle de önemli bir projedir."

'BAKANLIKTAN DESTEK BEKLİYORUZ'

Samsun Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen de proje ile ahşap oyuncak sektörünü canlandırmayı ve ülkeye katma değer sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Esen, "Minik çocukları kimyasal malzemelerden uzak tutmak, ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Doğal oyuncaklar yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ekolojik oyuncak projesi yürütülüyor. Pilot olarak Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 4 il seçildi. Biz beşinci okul olmak istiyoruz. Çünkü burada üretiyoruz. Oyuncaklarımız hazır. Projemiz de var zaten. Sadece bu konuda Bakanlığımızdan destek istiyoruz." diye konuştu. 

SIRADAKİ HABER
}