HaberlerSamsun haberSamsun Muhtarlar Derneği Başkanı Öztürk: Ahıra seçmen kaydı yapılmış

Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Öztürk: Ahıra seçmen kaydı yapılmış - Samsun haber

Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, Samsun'un bazı ücra mahallelerinde numarası olmayan ahır ve samanlıklara seçmen taşınması gerçekleştiğini belirterek, 'Bu kesinlikle Müslümanlığa ve İslam'a yakışmayan bir davranış. Çünkü tamamen haram' dedi

Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Öztürk: Ahıra seçmen kaydı yapılmış

Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı ve Baruthane Mahallesi Muhtarı Mustafa Öztürk, Samsun'un ücra mahallelerinde usülsüz seçmen kaydı oluşturan kişilerin belirlendiğini söyledi. Aslında o mahallede oturmayan kişilerin, seçim için o mahalleye taşındığın ve bazı kişilerin bu yolla seçim kazanmaya çalıştığını kaydeden Öztürk, "Bu kişiler jandarma tarafından tespit edildi ve cezai işlem uygulandı" diye konuştu.

MUHTAR FERYAT EDİYOR

Öztürk, Samsun'un geçmişte köy daha sonra mahalle olan bölgelerinde seçmen taşınması sorunu yaşadıklarını kaydederek, "Diğer muhtar arkadaşlarımızla da görüştüğümüzde 100 seçmeni olan bir mahallede 70'e yakın seçmenin taşındığını öğrendik. Mahalle muhtarımız feryat ediyor çünkü bu büyük bir haksızlık. Numarası olmayan ahıra, samanlığa seçmenler taşınmış. Normalde nüfus müdürlüğü noter tasdikli kira kontratı istiyor ama ücra mahallelerde bu yapılamıyor. Su, elektrik abonelerinin de bulunması çok zor. Birileri de bundan fırsatçılık yapıyorlar. Örneğin; Ladik'te bir arkadaşımızın mahallesine 25'e yakın seçmenin taşıması yapılmış. Bunlar jandarmayla beraber tespit edilmiş ve hepsine kaymakamlıktan kişi başına bin 80 lira ceza yazılmış. Bu kesinlikle Müslümanlığa ve İslam’a yakışmayan bir davranış. Çünkü tamamen haram. Bırakın oranın kültürünü bilen, muhtarlık yapan, mahallenin her şeyini bilen kişiler muhtarlık yapsın" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER DİKKAT!

Seçmen listeleriyle de ilgili uyarılarda bulunan Öztürk, "Seçmen listelerine özellikle orta yaş grubu insanlar mutlaka kontrol ediyorlar. Samsun aynı zamanda bir öğrenci şehri. Başka şehirlerden gelen öğrencilerin kayıtlarına mutlaka bakması lazım. Seçim gününde bu insanlar sıkıntı yaşayabiliyorlar. O yüzden liste askıdayken herhangi bir sorun yaşamamak için önlem almaları gerekiyor" dedi.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER
}