HaberlerSamsun Haber: Samsun'a konservatuvar açılmalı

Samsun Haber: Samsun'a konservatuvar açılmalı

Samsun Haber: Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada, Samsun'a çok uzun zamandır bir konservatuvar açılması talebi olduğunu ifade ederek, ''Rektör beyden ricam, mutlaka bu konuya destek verilsin, tarihe geçilsin. Rektör bey'in heykelini operaya dikelim'' dedi

Samsun Haber: Samsun'a konservatuvar açılmalı

Samsun Haber: Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Selman Ada, Türkiye'yi uluslararası düzeyde başarıyla temsil eden 5 yıldız solistinin yer alacağı ''Opera Yıldızları'' konseri için geldiği Samsun'da, Haber Medya Grubu'nu ziyaret etti. Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB) İl Koordinatörü ve Sanat Teknik Müdürü Hakkı Kandır ve SAMDOB İl Müdür Yardımcısı Erhan Kara'nın da katıldığı ziyarette konuklar, Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun, Haber Medya Haber Müdürü Onur Nurdemir, Haber Radyo Genel Yayın Yönetmeni Cumhur Kocaoğlu ile SAMDOB hakkında bir süre görüştü.

REKTÖRÜN HEYKELİNİ DİKERİZ

Türkiye'de opera ve bale bestecilerinin çoğalması gerektiğini söyleyen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada, ''Şu anda durum çok umut verici değil sayı çok az. 80 milyonda vatandaştan sadece 4 bestecimiz var. Yeni nesilden de gelmiyor maalesef. Gelmeli ama çok zor. Çünkü ona göre eğitim, okul ve hoca lazım. Bazen ülkeler bu grafikte düşer kalkar. Biz biraz düşüşte gibi görünüyoruz. Yaratıcı zekanın desteklenmesi lazım, bunun da çaresini bulmak için biz de çalışıyoruz. En önemli çare Samsun'un bir konservatuvara kavuşması. Bir gün mutlaka Samsunlu besteci çıkmalı. Neden yok? Olmalı. Madem bu kadar şahane bir şehir, Samsun'da bir konservatuvar kurulması için Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ile görüşmeler yapıldığını öğrendik. İnşallah kabul buyururlar. Bu çok uzun zamandır süren bir talep, kendisi de olumlu cevaplar vermiş. Biz çok sevindik. Samsun'da bir konservatuvar olursa Samsun'un çocukları keman çalmayı, orkestra yönetmeyi, dekor-kostüm çizmeyi öğrenecek ve Samsunlu besteciler yetiştirilecek. Belli bir yaşa geldim, artık ricacı olabilecek bir durumdayım. Rektör beyden ricam mutlaka bu konuya destek verilsin, tarihe geçilsin. Rektör beyin heykelini operaya dikelim. Çünkü eğer konservatuvar açılırsa, Samsun operası kapanmaz. Eğer açmazsa kapanır. Opera ve baleyi beslememiz lazım. 2008 yılından bu yana bekliyoruz. Geç de kalındı. Samsun'un şansı var çünkü birçok alanda SAMDOB'ta hoca membaa var. Hepsi eğitimli ve diplomalı arkadaşlarımız. Bu şans değerlendirilmeli. Bugün, opera yeni kurulacak konservatuvarı desteklesin yarın da konservatuvardan yeni çıkan öğrenciler operayı desteklesin'' diye konuştu.

SAMSUN'UN ENTELEKTÜEL KAPASİTESİ YÜKSEK

DOB'un 2016-2017 sanat sezonunda, doğumunun 100. yılı nedeniyle Türk operasının kurulması ve gelişiminde katkısı bulunan Opera Sanatçısı Aydın Gün’ü anmak için düzenlenen ''Opera Yıldızları'' konserleri hakkında bilgi veren Ada, ''Türkiye'deki opera şarkıcılarının en iyilerini bir araya getirdik ve şehirlerimizin güzel orkestralarıyla buluşturup halkımızın beğenisine sunduk. Her sanatçı çok değerli ama bir de yıldızlar var. Biz şimdi 5 yıldızımızla böyle bir turneye çıktık. 5 yıldızımız, Avrupa'da şarkı söyleyen dünyanın her yerinde alkış alan insanlar. Konserler çok ilgi çekiyor, salonlara iskemle koyuyoruz. Samsun halkının da entelektüel kapasitesinin çok yüksek olduğunu biliyoruz. Bu sefer çok daha keyif alacaklar. En gösterişli eserlerin seçildiği eserlerle Mersin'den ve Ankara'dan sonra Samsun'dayız. 6 Mayıs Cumartesi akşamı saat 20:00'da bütün Samsunluları bekliyoruz'' sözlerini kaydetti.

SAMSUN 'TORUN OPERA'

Samsun operasının Türkiye'de kurulan 6. ve en son opera olduğunu kaydeden Ada, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: ''Ama insan hep en küçüğünü sever. Samsun'a 'Torun opera' diyorum ben. Babalık kolay da torun çok zevkli oluyor. Toplantılarda bile, müdürlerin oturma sırasında oluşan hiyerarşiyi değiştirip en başa Samsun'u oturtuyorum. Samsun daha çocuk ama çok yetenekli bir çocuk. Geleceği çok parlak. Karadeniz'in sanatsal bakımdan ciddi bir potansiyeli var. Trabzonlular da kıskanıyor biraz. 'Biz de isteriz' diyorlar, hoşumuza gidiyor. Ama Samsun Karadeniz'in opera alanındaki merkez noktası.''

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}