HaberlerSüper Kanlı Ay Tutulması Samsun'dan izlenebilecek mi?

Süper Kanlı Ay Tutulması Samsun'dan izlenebilecek mi?

Güneş, Ay ve Dünya'nın peş peşe dizilmesiyle yaşanacak olan Tam Ay tutulması bugün görülecek. Türkiye'den sadece yarısı izlenebilecek ve ülkenin batısından izlenebilecek Süper Kanlı Ay, Samsun'dan da kısmen gözlemlenebilecek.

Süper Kanlı Ay Tutulması Samsun'dan izlenebilecek mi?

21 Ocak günü 2019 yılının ilk  Süper Kanlı Ay tutulmasının yaşanacak. 21 Ocak'taki Süper Kanlı Ay tutulması Afrika, Amerika kıtalarından tam olarak izlenebilecekken Türkiye'den sadece yarısı izlenebilecek ve ülkenin batısından izlenebilecek. Tamamı 5 saat 12 dakika sürecek olan Süper Kanlı Ay Tutulması'nda tam tutulma anı ise 1 saat 2 dakika sürecek.

NEDEN 'KANLI AY' TUTULMASI DENİLİYOR

Güneşten gelen ışınların Ay'a giderken Dünya'nın atmosferinden geçmesi ve atmosferin bu ışınları kırmızıya çevirmesi nedeniyle bu tutulma 'Kanlı Ay' olarak adlandırılıyor. Ay, Dünya'nın gölgesine girerken ilk etapta karanlık görünüyor. Tam olarak gölgeye girdiğinde ise kırmızı ile turuncu arasında bir renge bürünüyor. Ayın bu renge bürünmesinin nedeni gökyüzünün mavi görünmesiyle aynı. Atmosfere giren güneş ışınları renklerine ayılarak farklı oranda yansımaya maruz kalıyor. En 'kırılgan' renk olan mavi, gündüzleri gökyüzüne rengini verirken en az kırılgan renk kırmızıysa atmosferi geçip aya tutulma sırasında bu rengi veriyor.

SAMSUN'DAN GÖZLENEBİLECEK Mİ?

Tutulmanın en net görüleceği bölgeler Kuzey ve Güney Amerika olacak. Türkiye tutulmayı kısmi şekilde de olsa gözlemleyebilecek. Tutulmanın yalnızca yarısı ülkemizin yalnızca Batı bölgelerinde izlenebilecek. Samsun'da ise hava gece saatlerinde parçalı bulutlu olacağından  Süper Kanlı Ay Tutulması kısmen gözlemlenebilecek.

Dakika dakika Kanlı Ay Tutulması

05.36 Kısmi Tutulma başlangıcı
06.34 Parçalı Tutulma başlangıcı
07.41 Tam Tutulma başlangıcı
08.12 Azami Tutulma
08.43 Tam Tutulma sonu
09.51 Parçalı Tutulma sonu
10.48 Kısmi Tutulma sonu

 

SIRADAKİ HABER
}