HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da sigaraya ceza yağdı

Samsun'da sigaraya ceza yağdı - Samsun Haberleri

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, 2018 yılında Samsun'da sigarayla mücadelede etkin denetim sağladıklarını belirterek, 'İlimizde bir yılda 54 bin 905 denetim gerçekleştirerek, sigara yasağına uymayan işletmelere toplam 2.5 milyon TL ceza uyguladık' dedi

Samsun'da sigaraya ceza yağdı

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, kurum bünyesinde oluşturulan tütün denetim ekipleri tarafından Samsun'da yapılan denetimler hakkında bilgi verdi. Oruç, 2018'de sıkı denetim uyguladıklarını ifade ederek, sigarayı bırakmak için polikliniklere başvuran kişi sayısında da artış yaşandığını söyledi.

2.5 MİLYON TL CEZA

Rutin denetimlerin yanı sıra Yeşil Dedektör uygulaması üzerinden gelen ihbarları da değerlendirdiklerini ifade eden Oruç, "Bu bağlamda Samsun'da 54 bin 905 denetim yapıldı. Bin 25 ihlal tespit edildi, bin 843 ihbar değerlendirdik. Bu ihbarların 876'sına ceza yazdık. Hem denetimlerde hem de ihbarlara ceza yazdık. İlçe olarak baktığımızda İlkadım'da 550 bin TL, Atakum'da 570 bin TL, Bafra'da 540 bin TL civarlarında, il geneline baktığımızdaysa yaklaşık 2.5 milyon TL civarında ceza yazmış olduk. Bunların yanında da bazı işletmelerin ihlali tekrarlaması durumunda kapatma cezası verdik. Atakum'da 16 işletmeyi, il genelinde de toplam 30 işletmeye kapatma cezası vermiş olduk. Bundan sonra ihlallerin olmayacağını umuyoruz. Bu konuda hem toplumumuzun bilinçli olması hem de tüm kamu kurumlarımızın destek vermesi bizler için iyi oldu" diye konuştu.

SİGARAYI ÜCRETSİZ BIRAKIN

Sigarayı bıraktırma çalışmalarının Sağlık Bakanlığı takibinde ücretsiz biçimde sürdüğünü kaydeden Oruç, Samsun'da Dr. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Yerleşkesi, Bafra Devlet Hastanesi, İlkadım KETEM, Çarşamba KETEM, Asarcık Meydan Aile Sağlığı Merkezi, Atakum Sağlıklı Hayat Merkezi ve OMÜ Tıp Fakültesinde olmak üzere 7 sigara bırakma polikliniğinde hizmet verildiğini söyledi. Oruç, "Bu polikliniklerde hem danışmanlık hizmeti veriyoruz hem de sigarayı bırakmaya yönelik medikal tedaviler uyguluyoruz. 2018 yılında 7 bin 443 kişi bu polikliniklere başvurdu, 7 bin 64 kişiye farmakolojik tedavi başlandı ve 379 kişiye de danışmanlık hizmeti verildi. Geçen yıla göre sayıyı epey artırdık. Sigara tüm dünyayı etkileyen, hastalıklar arasında ölümlerin en büyük nedenlerinden birisi. Kendisi birebir hastalık da yapıyor, başka hastalıklara da neden oluyor. Ayrıca dumanına maruz kalan, başta çocuklar olmak üzere herkesi olumsuz etkiliyor. Sigara kaynaklı ölüm sayısı da çok çok yüksek. Hem hayatımızı sağlıklı kılmak hem de nefes almak için sigarayı içenler tez zamanda bırakmalı" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}