Renk değişimine çözüm aranıyor

Ayvacık'taki Suat Uğurlu Baraj Gölü'ndeki renk değişiminin nedenleri, Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda ele alındı.

Renk değişimine çözüm aranıyor

Samsun İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşti.

Kızılırmak ve Yeşilırmak Havzası sorunlarının konuşulduğu toplantıya Samsun Vali Yardımcısı Metin Borazan, DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık, ilçe kaymakamları ve İlçe Belediye Başkanları ile ilgili kurum müdürleri katıldı.

KURUMLAR İNCELEYECEK
Geçtiğimiz yıllara göre Ayvacık ilçesi Suat Uğurlu Baraj Gölü'nde suyun renk değiştirdiğinin fark edilmesinin ardından nedenlerinin araştırılması ve göl ortamında kirlilik izleme çalışmalarının yapılması amacıyla Samsun Valiliği tarafından inceleme komisyonu kurulmuştu. Her ay düzenli olarak baraj gölünden numuneler alınarak fiziksel ve kimyasal parametrelerinin analizlerinin DSİ 7. Bölge Müdürlüğü tarafından, biyolojik parametrelerin Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, sediman numunesi analizlerinin ise OMÜ Çevre Mühendisliği bölümü tarafından incelenmesine başlandı.

'YEŞİL ALG' PATLAMASI
Toplantıya katılan Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, "İlçemiz Suat Uğurlu Baraj Gölü anormal bir yeşil renk almaya ve daha sonra etrafa kötü kokular yaymaya başladı. Bilimsel ifade ile bunun 'yeşil alg' patlaması sonucu oluştuğu, bunun da tehlikeli olduğunu öğrendik. Daha sonra gölün koyu kahverengine dönüştüğünü fark ettik ve acilen ilgili birimlerce araştırılmasını istedik. Suat Uğurlu Baraj Gölü'nün ilçemizin turizmi açısından önemi çok büyük. Saklı Cennet Ayvacık'ın can damarı olan Suat Uğurlu Baraj Gölümüzün renk değiştirmesinin nedenini bulup ilçemize hayat veren gölümüzün bir an önce normale dönmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporda imzalar an meselesi

1 Samsunspor'da imzalar an meselesi

Samsunspor taraftarından kombine isyanı

2 Samsunspor taraftarından kombine isyanı

Akif Çağatay Kılıçın acı günü

3 Akif Çağatay Kılıç'ın acı günü!

Samsunda feci kaza Yaralılar var

4 Samsun'da feci kaza! Yaralılar var

Samsun için kuvvetli fırtına uyarısı

5 Samsun için kuvvetli fırtına uyarısı!

Samsunda emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

6 Samsun'da emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

Kırmızı ışıkta katliam yapan şoför adliyede

7 Kırmızı ışıkta katliam yapan şoför adliyede!

Sahadan çekilen İranlıları Bakan Bak ikna etti

8 Sahadan çekilen İranlılar'ı Bakan Bak ikna etti

Samsunsporun son rakibi Giresun

9 Samsunspor'un son rakibi Giresun

Samsunda inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

10 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti


SIRADAKİ HABER