Haberlerİzmir HaberleriBillboardlarda mültecilerin fotoğrafları sergilenecek

Billboardlarda mültecilerin fotoğrafları sergilenecek - İzmir Haberleri

Gazeteci ve televizyon habercisi Korcan Karar, Yunanistan'ın Sakız Adası'ndaki mülteci kampında çektiği fotoğrafları, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, billboardlarda sergileyecek.

Billboardlarda mültecilerin fotoğrafları sergilenecek


Yunanistan'ın Sakız Adası'ndaki mülteci kampında çektiği fotoğrafları İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Mahallesinde bulunan billboardlarda sergileyecek olan Gazeteci ve televizyon habercisi Korcan Karar, serginin 20 Mayıs Cumartesi günü, saat 19.00'da açılacağını belirterek, açılışın Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ın yapacağını ve herkesin davetli olduğunu söyledi.

Açacağı sergi hakkında bilgi veren Karar, 'Son dönemde Akdeniz ve Ege Denizinde yaşanan mülteci dramlarına, bir kez daha dikkat çekmek amacıyla ama içinde kan, ölüm olmayan fotoğraflarla açılacak bir sergi olacak. Bizim topraklarımızdan suyun öteki tarafına, yani Yunanistan'ın Sakız Adası'na giden mültecilerin yaşadıkları kampa ilk kez girdim. Mültecilerin yaşadığı Souada Kampı, Sakız Adası'nın merkezinde. Bu kampta, Çeşme'den giden mültecilerin nasıl bir hayat sürdüklerini fotoğrafladım. Varil bombasından kurtulan bir yaşındaki Makbule bebek ve ailesinin dramını görüntüledim. Kampta, sadece Suriye'den gidenlerin olmadığını, Afganistan, İran, Irak ve Afrika ülkelerinden giden mültecilerin olduğunu da gördük' dedi.

'Vatansız insanların dramını anlatmak istedim'

Fotoğraf sergisi ile bir kez daha mültecilerin yaşam şartlarını anlatan, dünyanın dikkatini bir kez daha bu soruna çekmeyi amaçladığını vurgulayan Karar, 'Bu çektiğim fotoğraflar, fotoğraf gazeteciliği türünde bir çalışma. Adı da benim için çok önemli, geceler boyu 'nasıl bir isim olmalı' diye düşündüm. 'Suyun öteki tarafındaki vatansızlar' ismi ortaya çıktı. Çünkü vatan çok önemli. Ne mutlu bize ki, bir vatana sahibiz. Ama bu insanlar artık bir vatana sahip değiller. Geleceklerinin ne olduğunu bilmeden bir ölüm yolculuğuna çıkıyorlar. Kimisi sulara gömülüp çoluğu çocuğu ile beraber hayatını kaybediyor, kimisi ise bin 400 kişinin yaşadığı Sakız Adası'nın merkezindeki Souada Kampı'na ve diğer adalardaki kamplara ulaşıyor. Bu sergi, gazeteci, televizyon habercisi Korcan Karar'ın bir sergisi. Ancak, bu sergide altını çizmek istediğim, vatansız insanların dramı. Şunun altını çizmem gerekiyor; bizler çok önemli, çok büyük ve çok iyi ve kaliteli vatana sahibiz. Onun da değerini bu fotoğraflara baktığımızda bir kez daha idrak edeceğiz' diye konuştu.

'Bombalardan kaçmışlar'

Sergiyi; Akdeniz'de, Ege'de ve dünyanın dört bir yanında, sınırlarda bu dramı yaşayan mültecilerin anısına düzenlediğini ifade eden Korcan Karar, şöyle devam etti: 'Alaçatı'da yaşayan bir gazeteci olarak, bu benim görevimdi. Bu kampa geçtiğimiz ay girdim. Souada Mülteci Kampı, Birleşmiş Milletler bünyesinde, bin 400 kişinin yaşadığı, içinde en az bir yıldır kampta yaşayan mülteciler var. Zor şartlarda yaşıyorlar. Beni en çok etkileyen, Halep'teki varil bombardımanından kaçan bir ailenin dramı oldu. Ailenin babası bir ressam. Anne, ev hanımı. O bombalardan kurtulmuş, bir yaşındaki güzel Makbule bebeğin ve ailesinin yüzüne baktığınızda yaşadıkları dramı anlıyorsunuz. Kampta, plastik odalarda yaşayan, Afrin'deki bombalardan kaçan Suriyeli vatansızlar da beni çok etkilemişti. Fotoğraflarını çektiğim iki kız çocuğu da Şam'daki varil bombalarından kurtulmuşlar. Suriye'nin Daraya kentindeki bombardımandan kaçan kadınların da, ailelerinin çamaşırlarını tel örgülere asarken fotoğraflarını çektim. Souada Kampı, Sakızlıların yaşadığı evlerin hemen yanında yer alıyor.'

'Serginin açılışında, bu drama karşı ortak haykıralım'

Billboard fotoğraf sergisinin Türkiye'de bir ilk olduğunun altını çizen Korcan Karar, 'Bugüne kadar Türkiye'de, yan yana olan billboardlarda açılmış bir fotoğraf sergisi yok. Sergi, tamamen Çeşme'deki imkanlarla gerçekleştiriliyor. Çeşme'de renk ayrımı yapıldı, Çeşme'de alt yazısı yazıldı, Çeşme'de baskıya girdi. Renk ayrımlarını yaparak basan Mehmet Fidan'a da emeğinden dolayı teşekkür ediyorum. Çeşme dışından hiçbir destek alınmadan gerçekleştirilen, Türkiye'nin ilk billboard fotoğraf sergisi olacak. Bu özelliği de vurgulamadan geçmek istemedim. Serginin açılışına bütün halkımızı davet ediyorum. Halkımızın da katılımıyla, hep beraber, mültecilerle ilgili, bir kez daha Çeşme'den dünyaya mesaj yollayalım. Kalabalık olalım ki, bu mesaj kuvvetli gitsin. Sadece benim fotoğraflarımla değil, serginin açılışına gelecek her vatandaşımızın bu drama karşı ortak haykırışı olsun' diyerek çağrı yaptı.

Billboardlarda mültecilerin fotoğrafları sergilenecek

SIRADAKİ HABER
}