HaberlerSamsun HaberleriSuriyeliler tüm dengeleri bozdu

Suriyeliler tüm dengeleri bozdu - Samsun Haberleri

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 'Türkiye'deki 3.5 milyon Suriyeli tüm sosyal dengeleri bozdu. Kayıt dışı çalışanlar sayısı da arttı' dedi

Suriyeliler tüm dengeleri bozdu

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, ülkenin ekonomik ve siyasi durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekonomiyi eleştiren Yaşar, işsizliğin özellikle AK Parti iktidarından sonra yüzde 10’u aştığını iddia etti.

İŞSİZLİK BÜYÜK BİR

İşsizlik oranının 2000 yılında 6.1, 2001 yılında yani kriz yılına ise yüzde 8.4 olduğunu ifade eden Yaşar, işsizliğin AK Parti iktidarından sonra yüzde 10’u aştığını ifade etti. Milletvekili Yaşar, “Geçtiğimiz günlerde açıklanan Kasım 2018  işsizlik oranı yüzde 11.6 oldu. AK Parti iktidarında işsizliğin artmasının temel nedeni, üretimde kullanılan ara malı, ham madde ithalatının ve tüketim malı ithalatının önceki dönemlere göre artmasıdır. 2004 ve sonrasında içeride iplik fabrikalarının kapandığına, pamuk ekiminin durduğuna şahit olduk. Ayrıca işsizlik de büyük bir sorun. Fiili olarak üç gençten birisi işsiz ve eğitim almamış. Bir de bu noktada Suriyeliler konusu da var tabi. 3.5 milyon Suriyeli tüm sosyal dengeleri bozdu. Kayıt dışı çalışanlar sayısı da arttı. Bu durum, uygulanan ve uyarılara rağmen bir türlü vazgeçilmeyen yanlış politikalarını sonucu” şeklinde konuştu.

 

 

SIRADAKİ HABER
}