Haberler6284 lütuf değil, haktır!

6284 lütuf değil, haktır!

Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele Derneği (AŞİMDER), Samsun'da faaliyetlerine başladı. Kadına karşı şiddet ve çocuk istismarına Samsun'da dur diyecek olan dernek başkanı ve üyeleri, Özgecan Aslan'ın katledilişinin 4'üncü yılında 6284 sayılı kanun için çağrı yaptı.

6284 lütuf değil, haktır!

Samsun'da faaliyetlerine yeni başlayan Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele Derneği Başkanı Avukat Serpil Dönmez, Mersin'in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015'te bindiği minibüsün şoförü tarafından vahşice katledilen Özgecan Aslan'ın 4'üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Dönmez, "Ekim 2018 verilerine göre Özgecan'dan sonra 1369 kadının daha öldürüldü ve an itibarıyla ne yazık ki bu sayının katlanarak arttığını biliyoruz. Buna dur demek için 6284 Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un kesinlikle efektif bir biçimde uygulanması gerektiğini vurguluyoruz" diye konuştu.

TEDBİR KARARLARI CAYDIRICI DEĞİL

Dönmez, takdiri indirimler ve tedbir kararlarının da caydırıcı olmadığını belirterek, "Tedbir kararlarının şiddeti ve cinayeti önlemediğini, cezaların ve uygulanan takdiri indirimlerin caydırıcı değil aksine teşvik edici olduğunu, dolayısıyla cezaların üst sınırdan ve takdiri indirimler uygulanmaksızın verilmesi gerektiğini her zaman ve her yerde dile getirmeye devam edeceğiz" dedi.

AİLEYİ KORUMAK KADINI KORUMAKTAN GEÇER

Hükümet ve diğer siyasi partilerin geleneksel aile yapısının bozulmaması için birçok çalışma yaptıklarını ancak asıl konunun üstüne gerektiği gibi düşülmediğini kaydeden Dönmez, "Aile korunmak isteniyorsa önce kadın korunmalı" diye konuştu. Şiddet gören ya da bir yakını şiddet gören insanların derneklerine başvurması gerektiğini belirten Dönmez, "Bizler burada kadınlarımızın, çocuklarımızın her anlamda sesleri olacağız. Onlardan ricamız sessiz kalmamaları. Derneğimize gelin omuz omuza dayanışma içinde fark yaratalım. Artık Özgecanlar ölmesin, hayatlarını yaşayabilsinler" ifadelerini kullandı

SIRADAKİ HABER
}