HaberlerSamsun HaberleriSamsun tarımı sınırları aşıyor

Samsun tarımı sınırları aşıyor - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz'e kıyısı olan 3 ülke ile gerçekleştireceği AB destekli projede hem yaş sebze ve meyve üretimini artırmayı hem de bu ülkelerle yapılacak tarıma yönelik ticareti de geliştirmeyi hedefliyor.

Samsun tarımı sınırları aşıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi şubat ayı komisyon toplantısı belediyenin meclis toplantı salonunda Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşti. Komisyonda görüşülen 42 maddeden 3'ü komisyonda bekletilirken, 39 madde de meclise havale edildi.

587 BİN AVROLUK PROJE

Komisyonda içerisinde Samsun Büyükşehir Belediyesinin de yer alacağı Avrupa Birliği (AB) projeleri de görüşüldü. Projelerden ilki Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İş Birliği Programına sunulan "Fresh Fruit and Vegetable Corridor in the Black Sea Basin (FreshNet) oldu. Buna göre, Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerden Bulgaristan, Ukrayna, Moldova ile Türkiye'yi temsilen Samsun'un seçildiği projede yaş meyve ve sebze üretiminin artması ve alışverişinin sağlanması maksadıyla çalışmalar yapılacak. Projeyle ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Turan Çakır, "Bu uzun vadeli bir proje. İlerleyen süreçte sebze meyve fiyatlarına da yansımasını ve topraklarımızdan daha verimli ürünler elde edilmesini sağlayacak. AB destekli projenin toplam bütçesi 587 bin avro. Maliyetin yüzde 8’i Samsun Büyükşehir Belediyesi bütçesinden, geri kalan yüzde 92’lik kısmı ise AB’den karşılanacak" diye konuştu.

FENİKELİLERİN TARİHİ CANLANACAK

Gündemde bir diğer karara bağlanan AB projesi ise Fenikelilerin, Karadeniz'de kullandığı tarihi yolların turizm için yeniden canlandırılması projesi oldu. Çakır projeyle ilgili, "Projenin toplam hibe bedeli 742 bin avro. Gürcistan ve Bulgaristan ile ortak gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak yüzde 8’ini bütçemizden karşılıyoruz. Yüzde 92’sini de AB karşılıyor. İş birliği yaptığımız ülkeler de kendileri karar alıp, bizleri ortak alıyorlar. Böyle karşılıklı bir şekilde proje yürütüyoruz" dedi.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 4 yaralı

1 Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 4 yaralı

Samsun'daki kazadan acı haber!

2 Samsun'daki kazadan acı haber!

Samsun'da zincirleme kaza: 1 yaralı

3 Samsun'da zincirleme kaza: 1 yaralı

Muharrem İnce, Samsun'da cigoş oynadı

4 Muharrem İnce, Samsun'da cigoş oynadı

İsmet Taşdemir: 'Bu ligin oyunu bu'

5 İsmet Taşdemir: 'Bu ligin oyunu bu'

Samsun'da şüpheli ölüm

6 Samsun'da şüpheli ölüm

3 dakikada maçın kaderini değişirdi

7 3 dakikada maçın kaderini değişirdi

CANLI! Muharrem İnce, Samsun'da vatandaşlara sesleniyor

8 CANLI! Muharrem İnce, Samsun'da vatandaşlara sesleniyor

Samsun'da Cumhur İttifakı'nın kapsamı genişliyor

9 Samsun'da Cumhur İttifakı'nın kapsamı genişliyor

Efsane olmak böyle bir şey

10 Efsane olmak böyle bir şey


SIRADAKİ HABER
}