HaberlerİMO'dan vatandaşlara uyarı: Yapıyı bilmeden ev almayın

İMO'dan vatandaşlara uyarı: Yapıyı bilmeden ev almayın

İMO Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, 'Vatandaşlarımız binaların boyasıyla, seramiğiyle, dış cephesiyle ilgilendiği kadar, 'bu yapı kim tarafından, hangi zeminde, hangi projeye göre yapıldı' sorularının cevaplarıyla da meşgul olmalı. Yapıyı bilmeden ev alınmamalı' dedi

İMO'dan vatandaşlara uyarı: Yapıyı bilmeden ev almayın

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, İstanbul Kartal’da çöken Yeşilyurt apartmanı, imar affı ve Samsun’daki binaların durumu hakkında açıklamalarda bulundu. İstanbul Kartal’da çöken Yeşilyurt apartmanının Türkiye’nin bir anda gündemine oturduğunu belirten Öncü, bunun bir ihmal sonucu yaşandığını ifade etti.

 

İnşaat Mühendisleri Odası olarak yapı üretimi ve yapı denetiminin son derece önemli bir iş olduğunu ve uzmanlık gerektirdiğini dile getirdiklerini ifade eden Başkan Öncü, “Maalesef bizim ülkemizdeki en kolay olunabilir mesleklerden biri müteahhitliktir. 3 basit dilekçe ile müteahhit olunuyor” dedi.
Vatandaşları ev ve iş yeri alırken belirli konularda uyaran Öncü, “Vatandaşlarımız binaların boyasıyla, seramiğiyle, dış cephesiyle ilgilendiği kadar, ‘bu yapı kim tarafından, hangi zeminde, hangi projeye göre yapıldı’ sorularının cevaplarını da aramalı, önemsemeli” şeklinde konuştu.

SAMSUN TÜRKİYE ORTALAMASI İLE AYNI

Türkiye topraklarının yüzde 95’inin, nüfusun ise yüzde 98’inin deprem riski altında olduğunu söyleyen Öncü, “İstanbul Kartal’da yıkılan yapı hiçbir deprem ve doğal etki olmaksızın kendi kendini taşımaktan aciz kalarak göçmüştür ve maalesef can kayıplarına neden olmuştur. Kontrolsüz, kaçak, mühendislik hizmeti alınmadan, fazla kat, kötü malzeme gibi bir sürü ihlaller ile yapılan yapılar, maalesef vatandaşlarımızın tabutu oluyor. Büyük Marmara depreminde yıkılan yapıların büyük bir bölümü denetimsiz, kontrolsüz yapılardan oluşuyordu. Samsun’daki durum hakkında sokak sokak bilgimiz yok ama Türkiye ortalaması ile aynı seviyede” diye konuştu.

15 YILDA BİR İMAR AFFI ÇIKMIŞ

Türkiye’nin hızla yapı kimlik belgesine geçmesi gerektiğini vurgulayan Öncü, “Yapının enerji kimlik belgesiyle ilgileniyoruz. Isı yalıtımı, A, B, C grubu gereklidir. Ama yapının taşıyıcılığıyla ilgili önce bir kimlik belgesine ihtiyaç var. Siz, ben başkası, bir yerden daire veya dükkân alacaksa gireceği bilgilerle o yapının bütün bilgilerine ulaşabilmelidir. Bunları yapamadığımız sürece bu tür imar afları çıkartıyoruz. Her çıkartılan imar affı, başka beklentilere neden oluyor. ‘Yapılan yıkılmaz’ anlayışı yanlıştır. Cumhuriyet tarihi boyunca ortalama 15 yılda bir, bu tür imar afları çıkmış. Bunu sadece bugün ki iktidara, mal etmek de doğru değil. Ama bu kadar ucu açık olan ve her şeyi affeden anlayış geçmişte olmamıştı. En azından statik yeterlik raporu, beton kalitesi, ön incelemesi oluyordu” sözlerini kaydetti.

Erdinç YILDIZ / özel haber EN ÇOK OKUNANLAR

Yusuf Şimşek: 'Başarılı olmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz'

1 Yusuf Şimşek: 'Başarılı olmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz'


SIRADAKİ HABER
}