HaberlerSamsun HaberleriTorun sevgisi Samsun'da dil öğretiyor

Torun sevgisi Samsun'da dil öğretiyor - Samsun Haberleri

Samsun'da yaşayan 80 yaşındaki Adem Şenol, Almanya'da büyüyen torunlarıyla dil problemi yaşayınca, çareyi Almanca öğrenmeye başlamakta buldu. Atakum Halk Eğitim Merkezi'nde gençlerle birlikte Almanca kursuna katılan Şenol, başarısıyla kısa sürede sınıfının da yıldızı oldu

Torun sevgisi Samsun'da dil öğretiyor

Samsunlu 80 yaşındaki Adem Şenol, 56 yıl önce Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinden mezun olarak bitirdiği eğitim öğretim hayatına, Almanya'da yaşayan ve çok az Türkçe konuşabilen torunlarıyla iletişim kurmak için geriye döndü. Atakum Halk Eğitim Merkezi'nde açılan Almanca kursuna bir süre önce başlayan Şenol, gençlerle birlikte yeniden girdiği derslerde sınıfının da yıldızı oldu. Öğrenme hevesinin her zaman olduğunu söyleyen Şenol, yaşıtlarına da tavsiyede bulunarak, "O kadar zor değilmiş. Hatta çok zevkliymiş. Korkulacak, çekinecek hiçbir şey yok" dedi.

ÖĞRENMEK İÇİN ÇIRPINDIM

Samsun'da doğup büyüğünü söyleyen Adem Şenol, "19 Mayıs Lisesi'nde ve ardından Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisine gittim. 1963 yılında okulum bitti. Askerden sonra Osmanlı Bankası'nda ve Çalışma Bakanlığında çalıştım. Bakanlıktan 37 yıl sonra emekli oldum. Öğrenme hevesim hiçbir zaman tatmin olmadı. Hep öğrenmek için çırpındım. Elimden geldiğince kitap okuyorum, hiç okunmamış neredeyse 200 kitabım var. Keşke daha çok gözüm olsaydı ve daha çok kitap okuyabilseydim" şeklinde konuştu.

'TARZANCA' ANLAŞIYORUZ

Almanca diline hep bir ilgisi olduğunu kaydeden Şenol, "Almanya'da yeğenlerim var. Ağabeyimin eşi Alman asıllı. 3 çocukları var ve hiç Türkçe bilmiyorlar. Türkiye'ye geliyorlar ama anlaşmak gerçekten zor oluyor. 'Tarzanca' diye bir söz vardır. Bizim anlaşmamız da 'Tarzanca'dan öte oluyor. Onlar da bana ayıp olduğunu düşünerek biraz Türkçe öğrenmeye çalıştılar ama işi götüremediler. Yine görev bana düştü. Kızım da eşi ve çocuklarıyla birlikte Almanya'da yaşıyor. 6 yaşındaki torunumla telefonda konuştum bugün. Almancası çok iyi, ona da mahcup olmak istemiyorum. O yüzden bu kursta Almanca öğreniyorum. Şu anda A1 seviyesindeyim. A2 kursu açıldığında ona da geleceğim. 40'lı yaşlardayken, 80 yaşındaki insanların halen eğitimlerine devam ettiğini, hatta iki üniversite bitirdiğini görürdük. O kadar zor değilmiş. Hatta çok zevkliymiş. Yeni yeni insanlar tanıyorsunuz. Bunlar hep bir kazanımdır. Korkulacak çekinecek hiçbir şey yok. Öğretmenimiz de çok iyi öğretiyor. Kendisini çok takdir ediyorum. Onun sayesinde kısa zamanda istediğim seviyede Almanca konuşabileceğime inanıyorum" diye konuştu.

SINIFIN YILDIZI

Atakum Halk Eğitim Merkezi'nde her yaş grubundan vatandaşın kurslara katılım sağladığını ifade eden Almanca Öğretmeni Reha Tuna Özköse ise, "Adem Şenol hem manevi anlamda hem de derse katkısı bakımından sınıfımın yıldızı. Kendisinin dersimde olması beni her zaman için çok mutlu ediyor" sözlerini kaydetti.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Başından vurulmuş halde bulundu

1 Başından vurulmuş halde bulundu

Samsun'da şaşkına çeviren kaza

2 Samsun'da şaşkına çeviren kaza

Samsun'da deprem!

3 Samsun'da deprem!

Nesli tehlikede... Karadeniz'de görüldü

4 Nesli tehlikede... Karadeniz'de görüldü

Samsun'da Hastane odasında 5 yıldızlı hizmet

5 Samsun'da Hastane odasında 5 yıldızlı hizmet

Samsunspor'un yeri değişmedi

6 Samsunspor'un yeri değişmedi

Samsunspor'dan Almanya'da yetenek avı

7 Samsunspor'dan Almanya'da yetenek avı

Samsun'daki o olayda yeni gelişme!

8 Samsun'daki o olayda yeni gelişme!

Karadenizli yine yaptı yapacağını

9 Karadenizli yine yaptı yapacağını

İyiki varsın Abdülkadir

10 İyiki varsın Abdülkadir


SIRADAKİ HABER
}