HaberlerKayıt dışılık tarımı öldürüyor

Kayıt dışılık tarımı öldürüyor

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, 'Kışlık sebzenin para etmemesinin ve satılamamasının nedeni kayıt dışılıktır. Bafra'da 65-70 bin dekar alanda kışlık sebze ekilirken, resmi rakamlara bunun 3 bin dekar gözüküyor' dedi

Kayıt dışılık tarımı öldürüyor

Samsun Bafra Ziraat Odası tarafından tarım ve hayvancılık alanlarında verimliliğin arttırılması için bir toplantı düzenlendi. Bafra Öğretmenevinde düzenlenen toplantıda ovada ve kırsal kesimde üretimin arttırılması ve katma değer kazandırılması konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

KAYIT DIŞI TARIM BAFRA'YA ZARAR

Toplantıda konuşan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, “Bafra Ovası 745 bin dekar üzerine kurulmuş bir ova. 300 bin dekar alan sulanabilir durumda. 1975 yılında yapılan şartlara göre yapılan sulama kanalları bugün için maalesef yetersiz kalmaktadır. O zamanki rakamlar yaklaşık 100 bin dekar üzerine yapılmış bir projeydi. 2018 yılında ovada 130 bin dekar alanda çeltik üretimi yapılıyor. 65-70 bin dekar alanda kışlık sebze üretiyoruz. Türkiye’nin her tarafına kışlık ve yazlık sebze gönderiyoruz. 2017 yılında kışlık sebze para etmedi ve satılmadı. Bunun nedeni Bafra’nın nüfusu 140 bin iken ve 65-70 bin dekar alanda kışlık sebze ekilirken, resmi rakamlara bunun 3 bin dekar gözükmesidir. Bafra tarımının geride kalmasının nedeni kayıt dışı tarımdır. Tarım yapan tüm çiftçilerimiz kayıtlı olarak ekim yaparsa yurt dışına da ürünleri gönderme imkanımız var. Kayıt dışı yapılan ürünler Bafra’da tarımın tamamen yok olması demektir. Akdeniz Bölgesi’nde meydana gelen afetlerden dolayı bu sene mahsul para etti. Geçen sene kelem tarlada kaldı. Bu sene fazla ekilmedi. Ekim alanlarımızı çoğalmamız lazım. Ektiğimiz ürün para etmedi diye bir yıl sonra başka bir ürünü ekmeyelim. Çarpık tarımdan uzak durmamız lazım. Çarpık tarımla bir sene para kazanırsın diğer sene kazanamazsın. Bir de ürettiğimiz ürünlerde, çeltikte markalaşmamız lazım. Kırsalda 5 bin aile tütünle uğraşıyor ama ne yazık ki tütün tarım ürünü olarak kabul edilmiyor” dedi.

İHTİYACA GÖRE EKİM

Tarım ve Orman Bakanlığının çalışmalarını atlatan Tarım ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Öztürk, “İhtiyaca göre ekim yapılması gerekiyor. Sözleşmeli tarımın gelişmesi lazım. Çiftçi neyi ekeceğini neyi satacağını bilmesi gerekiyor. Bunun içinde birilerinden bir şeyler beklemek gerekmiyor. Bu konuda hocalarımız var, birliklerimiz var. Bir araya gelerek işleri düzeleceğine inanıyorum. Enginar Bafra’da paketlendi, marketlere ve yurt dışı satışlar var. Bunların diğer ürünlerde de yaygınlaşması lazım" diye konuştu.

SERA OSB 2019'DA BAŞLIYOR

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar, “Sera OSB ile 2019 yılı yatırım ödeneği ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Bafra Tarıma Dayalı İktisadi Sanayi Bölgesine de 1 milyon 700 lira ödenek ayrıldı. Kamulaştırma işlerimiz devam ediyor, Mart ayı sonu itibarıyla bitirilmesi tahmin ediliyor. Yaz ayı gibi ihaleye çıkar, Eylül ayı gibi de başlayacağımızı düşünüyorum. 2019 yılında Sera OSB’ye başlamış olacağız" şeklinde konuştu.

HAVADA ASILI KALMASI RAHATSIZ EDİYOR

Bafra Kaymakamı Ahmet Adanur da şunları söyledi: “Bafra’da olmakla tarımla bir arada olmamak mümkün değil. Her tarafta konuşulan konuları burada da dile getiriyoruz. Bu konuşulan konuların sadece havada asılı kalması beni rahatsız ediyor. Burada konuştuğumuz konuların somut adımları varsa atalım yoksa gündemden düşürelim. İşi biraz pratiğe dökmemiz lazım. Tabii konuşacağız ama bir noktada da icraata geçmemiz lazım. İlerlememiz lazım yerimizde saymayla olmuyor. Bunların hepsinin konuşularak olgunlaştırarak hayata geçirilmesi lazım şeyler.”

Toplantıya daire amirleri, Ziraat Odası yönetim kurulu üyeleri ve muhtarlar katıldı.

SIRADAKİ HABER
}