HaberlerÖğrencilerden 'yaya' denemesi

Öğrencilerden 'yaya' denemesi

Samsun'da ilkokul 3. sınıf öğrencileri, şoförlere yönelik yaya önceliği denemesi yaptı. Saklanan öğrenciler, yayalara yol veren şoförleri tebrik etti

Öğrencilerden 'yaya' denemesi

İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi. Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile İçişleri Bakanlığınca başlatılan kampanya kapsamında birçok etkinlik düzenleniyor. Samsun'da da yaya önceliğine vurgu yapmak için ilkokul öğrencileri tarafından etkinlik yapıldı.

DURANLARA TEŞEKKÜR

Proje kapsamında İlyasköy Türk-İş İlkokulu 3. sınıf öğrencileri de trafik ışığı olmayan yaya geçitlerinde denemelerde bulundu. Okul idarecileri ve trafik polislerinin de katıldığı etkinlikte yaşlı süsü verilen iki öğrenci, yaya geçidinden karşıya yavaş bir şekilde geçmeye çalıştı. Bazı şoförler yayalara yol vermeden geçerken, birçok sürücü ise yayalara yol verdi. Yolun kenarında saklanan ve trafik polisi ile trafik jandarma kıyafeti giyen öğrenciler, yayalara yol veren sürücülere teşekkür ettiler. Öğrenciler, sonrasında ellerinde “Uymazsan trafik kurallarına, uyarlar hazır olan imama” ve “2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı, iyi dersler şoför amca” yazılı dövizlerle yolun karşısına geçtiler. Sürücüler de öğrencilerin bu etkinliğine kornalarıyla destek verdiler.

SIRADAKİ HABER
}