HaberlerSamsun haberMustafa Demir, 'Samsun'a 4 milyar TL'lik yatırım hazır'

Mustafa Demir, 'Samsun'a 4 milyar TL'lik yatırım hazır' - Samsun haber

Cumhur İttifakı Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, Samsun'un gerek coğrafi gerekse sosyo-kültürel nimetlerini en iyi şekilde kullanmak zorunda olduğunun söyleyerek, 'Hesapladık, Samsun'a 4 milyar TL'lik yatırım hazır. Sanayici başta olmak üzere taş üstüne taş koyanın yanında olacağız' dedi

Mustafa Demir, 'Samsun'a 4 milyar TL'lik yatırım hazır'

Cumhur İttifakı'nın AK Parti'den Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, beraberinde AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Gündoğdu, AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler ve Cumhur İttifakı'ndan AK Parti Canik Belediye Başkan Adayı İbrahim Sandıkçı ile Devgeriş Mahallesi'ndeki ' Halk Buluşması'na katıldı.

Demir, kendisine sevgi gösterisinde bulunan Devgerişlilere teşekkür etti ve "Derler ya, bir asalet, vatana millete bağlılık, iyi gözlemleyen, feraset noktasında epey mahir olan bir mahallemizdeyiz, sizlerle beraberiz" ifadelerini kullandı.

YARADAN BAHŞETMİŞ

Devgeriş Merkez Cami yanındaki çay ocağında gerçekleştirilen buluşmada bir konuşma yapan Mustafa Demir, Samsun'un Karadeniz Bölgesi'nin kalbi olduğunu söyledi. Demir, "4 tane mümbit ova. Yakakent'te ciddi anlamda üretim ve turizm değeri olan bir kent. Havza, geniş arazileri olan bir yer, Ladik’e gidelim, Kavak’a, Ayvacık’a. Yaradan bizlere nimetleri bahşetmiş. 4 ulaşım arterini en etkin bir şekilde bünyesinde barındıran bir şehir. Havayolu noktasında da ilimiz çok iyi bir noktada. Demir yolunda, karayolunda Karadeniz’in tüm Anadolu’ya geçişi. Deniz yolu müthiş bir kıyıya sahip" diye konuştu.

İSTİHDAM SORUNU ÇÖZÜLECEK

Samsun'un gerek coğrafi gerekse sosyo-kültürel nimetlerini en iyi şekilde kullanmak zorunda olduğunun altını çizen Mustafa Demir, "Bu durum, topyekün kalkınmayı da beraberinde getirecektir. İstihdamın sorun olmaktan çıkarılması için birçok çalışma yapılacak. 3 bin 500 dönümlük organize sanayi bölgesi (OSB) projemiz. Bu organize sanayi nitelikli, katma değeri yüksek sanayi projesi taleplerine tahsis edilecek. Samsun'un Canik 55, Sampa gibi yüzlerce ülkeye ihracat yapan, binlerce kişiye istihdam sağlayan şirketleri var. Örneğin Sampa'da, bin 500 kişi çalışıyor. 120 ülkeye ihracat yapıyor. Yetiştiremiyor, yeni bir yatırım yapması lazım. Bin 500 kişi daha çalışacak, 250 dönüm yer istiyor. Yeşilyurt'un 400 milyon dolarlık bir projesi var. Seral ev tekstil de bekliyor yatırım için. Herkes arsaya sıkışmış. Hesapladık 4 milyar liralık yatırım hazır. Muhtemelen 2020-2021 yılına kalmadan oranın tahsisi bitecek. Arkasından 5 bin dönüm bir yer için de üzerinde çalışacağız" ifadelerini kullandı.

'YATAY KALKINMA' MODELİ

Demir, sanayicilikle ilgili önemli çalışmalar olacağını belirterek, şu şekilde sürdürdü: "Çarşamba OSB imzadan çıktı. Vezirköprü OSB, Terme, Kavak 2. Etap, Havza Bekdiğin OSB. Yatay bir Samsun kalkınmasının gerçekleşeceğini bütün Türkiye’ye göstereceğiz. Sanayicilik çok titiz çalışmayı, disiplini gerektirir. Üretmekten zevk almayan adam sanayicilik yapamaz. Sanayicilik ile uğraşırken arsa alıyor para veriyor, fabrika, bina yapıyor, makinalar alıyor, çalıştırmazsan onların hiçbiri para değeri etmiyor. Adam onu yapacak, belediye olarak ruhsatta problem çıkaracağım, ikide bir şunu yaptın bunu yaptın ceza keseceğim, o zaman yapmıyor işte. Kendisine yardımcı olan yere doğru kaçıyor. Samsun'da biz sanayicinin başta olmak üzere taş üstüne taş koyanın yanında olacağız."

 

 SIRADAKİ HABER
}