HaberlerSamsun Haber: Bafra Deniz Feneri Projesi'nin kaderi değişiyor

Samsun Haber: Bafra Deniz Feneri Projesi'nin kaderi değişiyor

Samsun Haber: AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, 'Yılların getirdiği aşınma nedeniyle problem yaşayan ve deniz sularının altıda kalma tehlikesi yaşayan Bafra Deniz Feneri'ni kurtaracak olan projenin ihalesi 24 Mayıs'ta yapılacak' dedi

Samsun Haber: Bafra Deniz Feneri Projesi'nin kaderi değişiyor

Samsun Haber: Bafra Deniz Feneri Projesi’yle ilgili açıklama yapan AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Bafra Deniz Feneri’nin tehlike altında olduğunu belirterek, Bafra İlçesi’nin sembollerinden biri olan Bafra Deniz Feneri için girişimlerin başladığını kaydetti. Proje ihalesinin 24 Mayıs’ta yapılacağını dile getiren Milletvekili Kırcalı, bu projeyle deniz fenerinin kaderinin değişeceğini vurguladı.

DEĞERİMİZE SAHİP ÇIKTIK

Bafra Deniz Feneri’nin, denizcilere yıllarca hizmet verdiğini kaydeden Kırcalı, yapılan çalışmalar sırasında fenerle ilgili kapsamlı bilgiler edindiklerini belirtti. Milletvekili Kırcalı, “Yıllar içinde dalgaların sürekli olarak karayı aşındırması ve içeriye doğru girmesi, fenerin varlığını tehlikeye soktu. Bafra Deniz Feneri, 1937 yılında Fransızlar tarafından Türkiye Cumhuriyeti’ne devredilmiş fakat aşınma devam etmiş. Bölge sakinlerimiz haklı olarak konuyu gündeme taşıdılar, bizde bu değerimize sahip çıktık. Bafra Deniz Feneri, denizden 50 metre içeride, 7 direk üzerinde yapılmıştır. İçinde giriş kapısından kule üzerine kadar 99 merdiven mevcut. Işık 20 saniyede bir devir yapar ve 5 saniyede bir sarı ışık çakar. Konuyla ilgili yaptığımız çalışmalar sonucunda Bafra Deniz Feneri’nin yaşadığı tehlikenin sona erdirilmesi için çalışmalar yapacağımızı halkımızla paylaşmıştık. Bu çalışmaları kesintisiz olarak sürdürdük ve sonuca ulaştık. 24 Mayıs’ta ihalesi yapılacak ve 30 gün içinde ise projeye başlanacak” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}