HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da sahte pasaport oyunu

Samsun'da sahte pasaport oyunu - Samsun Haberleri

Samsun Çarşamba Havalimanında, sahte pasaportla Almanya'ya gitmek isteyen 7 Irak uyruklu mülteci yakalandı. Mültecilerin 90 bin dolara İstanbul'dan aldıkları pasaportlarla Samsun'a 'Kolay geçeriz' diye geldikleri öğrenildi.

Samsun'da sahte pasaport oyunu

Dana Mohammed Tage Amın (46), Dedan Mohammed Tage Mohammed Tage (44), Nsar Qaısar Saadi (36), Aesha Hama Salih Sleman (46) ve üç çocuk önceki hafta Irak’tan Türkiye’ye geldi. İstanbul'dan Samsun'a gelerek, Samsun/Duesseldorf uçağıyla Almanya’ya gitmek için Çarşamba Havalimanı dış hatlar terminalinde pasaport işlemlerini yaptıran 7 kişinin, evraklarının sahte olduğu tespit edildi. Bunun üzerine 7 mülteci, Çarşamba İlçe Jandarma Komutanlığı Dikbıyık Jandarma Karakolu ekipleri tarafından gözaltına alındı.

90 BİN DOLARA 7 PASAPORT

Tercüman eşliğinde ifadeleri alınan 4 mülteci, ülkelerinden güvenlik gerekçesiyle kaçtıklarını ve Türkiye üzerinden Almanya’ya gitmek istediklerini söylediler. Ayrıca 7 sahte pasaport için İstanbul'da bir şahsa 90 bin dolar ödeme yaptıklarını, Samsun'dan Almanya'ya direk uçuş olduğunu öğrendiklerini ve burada daha az güvenlik tedbiri olacağını düşünerek Samsun'a geldiklerini iddia ettiler. Jandarmadaki ilk ifadelerinin ardından 7 kişi, tercüman eşliğinde Çarşamba Adliyesine çıkarıldı. Şüphelilerin, çıkarıldıkları mahkemece sınır dışı edilmelerine karar verildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma çok yönlü sürerken, jandarmanın sahte pasaport hazırlayan kişi veya kişilerin de peşine düştüğü öğrenildi.

Ahmet Naci KILAVUZ

SIRADAKİ HABER
}