HaberlerKemal Zeybek: 'Bu toplumlar asla gelişemez'

Kemal Zeybek: 'Bu toplumlar asla gelişemez'

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 'Kadınına gerekli değeri vermeyen, eğitimleri için gerekenleri yapmayan, cinsiyet ayrımcılığı yapan ülkeler asla gelişemez' dedi.

Kemal Zeybek: 'Bu toplumlar asla gelişemez'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, kadınların etkin olarak üretimde yer alması gerektiğinin önemine dikkat çekti. Zeybek, üretimi, ekonomiyi bilen annelerin, yetiştirdiği çocukların da gelecekte aynı niteliklerle topluma katılacağını vurguladı.

EN ÇOK ONLAR ETKİLENİYOR

CHP’li Zeybek, “Gelişmiş ülkelerin tamamında kadınların bütün alanlarda aktif olarak görev aldığı görülmektedir. Kadınına gerekli değeri vermeyen, eğitimleri için gerekenleri yapmayan, cinsiyet ayrımcılığı yapan, üretime aktif olarak katmayan ülkelerin ise gelişmede gerekli başarıyı gösteremediği aşikar. Kadınların, toplumdaki yerini ve ekonomik gelişmelerdeki katkılarının önemini çok iyi bilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, birçok batılı gelişmiş ülkeden önce Türk kadınının temel hakları kullanmasına öncülük etmiştir. Medeni Kanun ile kadınlar, erkeklerle eşit haklara sahip olmuştur. Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile genç kızların eşit şartlarda eğitim görmesi ve gelişmeleri sağlanırken, seçme ve seçilme hakları da gelişmiş ülkelerden önce Türk kadınına tanınmıştır. 17 yıldır iktidarda bulunanların ülkemizi iyi yönetemediği için kriz koşulları oluşmuştur. Ekonomik krizlerden en çok etkilenen ise kadınlarımız oluyor. Kriz nedeniyle birçok insan işinden olmuş. İktidarın, cinsiyet ayrımcı yaklaşımları ve şiddet söylemleri sonucunda kadınlarımıza yönelik baskılar artmış ve birçok kadınımız şiddet sonucu hayatını kaybetmiştir. Kadınlarımıza yönelen şiddeti nefretle kınıyorum. Kadınlar, çocukların gelişimi ve eğitimlerinde önemli görevler üstlenirken, üretime emekleriyle katkı sağlayan emekçi kadılarımızın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

SIRADAKİ HABER
}