HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da dilekler gökyüzüne uçtu

Samsun'da dilekler gökyüzüne uçtu - Samsun Haberleri

Samsun'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı kapsamında Atatürk Anıtı'na çelenk bırakan kadınlar, Türk bayrağı şeklinde oluşturdukları balonlarla dileklerini gökyüzüne uçurdu

Samsun'da dilekler gökyüzüne uçtu

Samsun'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törenle başladı. Programda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Samsun'da görev yapan kadın sivil toplum kuruluşları, anıta çelenk sundu.

BAYRAKTA BULUŞTULAR

Programda, kadınlar "100. Yılda Kadınlar Bayrakta Buluşuyor" etkinliği ile kırmızı-beyaz renklerindeki kıyafetleri ve balonlarıyla Türk bayrağı koreografisi oluşturdu. Balonların iplerine kağıtlara yazdıkları dileklerini asan kadınlar, gökyüzüne ''Şiddetin olmadığı bir dünya istiyorum'' dileğini uçurdu.

EŞİTLİK DİLİYORUZ

Dünyanın her yerinde ve Türkiye'de kadınların eğitimde, adalette, karar verme mekanizmalarında eşitlik için ve kadına yönelik şiddetle mücadele ettiğini ifade eden Samsun Soroptimist Kulübü Başkanı Perizat Yeşildal, "Atatürk'ün doğum günüm dediği 1919'un 100. yılını kutladığımız bugünlerde '100. yılda yüz güldüren kadınlar' sloganıyla yola çıktık. 19 öncü kadını Samsun'da ağırlıyoruz. Öncü kadınlarımızın tüm kadınlara ilham kaynağı olacağına inanıyoruz. Dünyadaki ve ülkemizdeki tüm kadınlara barış dolu, şiddetsiz ve tüm haklardan eşit olarak yararlanabildikleri günler diliyoruz" dedi.

ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı, öncelikli politikalarının kadına yönelik şiddetin önlenmesi olduğunu ifade ederek, "Şiddete sıfır tolerans anlayışıyla çalışıyoruz. Diğer taraftan ihmal, istismar ve küçük yaşta evliliklerin önlenmesi temel hedefimiz. Bütün kadınların toplumda hak ettiği yere gelmesi, istihdamlarının sağlanması, işsizliğinin önlenmesi ve eşitsizliğin giderilmesi prensiplerine sahibiz" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}