HaberlerElektrikte tanzim dönemi

Elektrikte tanzim dönemi

EMO Samsun Şubesi Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ, devletin fatura desteği kararıyla elektrikte de tanzim dönemi başladığını söyledi

Elektrikte tanzim dönemi

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şubesi tarafından enerji tasarrufu konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşide konuşan EMO Samsun Şubesi Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ, elektrikte de tanzim döneminin başladığını ifade etti.

DESTEĞE KARŞI DEĞİLİZ

Özdağ, ihtiyaç sahiplerine elektrik faturası desteğinin verilmesinin sosyal devletin görevi olduğunu vurgulayarak, "Elektrik enerjisi, en doğal insan ihtiyacıdır. Satın alma gücü olmayan hanelere bu desteğin verilmesi sosyal devletin görevi. Aylık 150 kw/saat elektrik faturası desteği alacak 2 buçuk milyon abone var. Yani Türkiye'de hanelerin yüzde 7'si tükettiği elektriğin faturasını ödeyecek durumda değil. Biz ihtiyaç sahiplerine destek verilmesine karşı değiliz. Bizim eleştirimiz, vatandaşlarımızın elektrik faturalarını ödeyemeyecek durumda bırakılması. 4 kişilik bir hanede elektrik faturası ortalama 110-120 lira geliyor. Eve gelen her 100 liralık faturanın 30 lirası dağıtım bedeli. 1 Ocak 2019'da meskenlerdeki elektriğe yüzde 19 indirim yapıldı. Ancak elektriğin dağıtım bedeline yüzde 15 zam geldi. Böylece faturalarımızda yüzde 10'luk bir indirim meydana geldi ama bu indirimli rakam bile önceki yıla göre yüzde 50 zamlı halde" ifadelerini kullandı.

 

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}