HaberlerSamsun HaberleriMehmet Deveci, 'Eşitsizlikte 130'uncuyuz'

Mehmet Deveci, 'Eşitsizlikte 130'uncuyuz' - Samsun Haberleri

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Deveci, Türkiye'nin 2018 yılında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde 149 ülke arasında 130. sırada yer aldığını söyledi

Mehmet Deveci, 'Eşitsizlikte 130'uncuyuz'

Samsun Baro Başkanlığında, Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av.Mehmet Deveci ve yönetim kurulu üyelerinin de katılımı ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

SORUNLARI ÇÖZMELİYİZ

Deveci, Türkiye’deki kadınların, yasalarda ve uluslararası sözleşmelerde yapılan düzenlemelerle eşit haklara sahip olduklarını ancak bu hakları kullanmada engellerle karşılaşıldığını söyledi. Deveci, “8 Mart bir kutlama günü değil, kadın-erkek hep birlikte kadınların sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirme, ayrımcılığa, şiddete karşı çıkma günüdür. Türkiye, 2018 yılında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde 149 ülke arasında 130. sırada yer almıştır. Eğitimden ekonomiye, siyasetten temsile yaşanan sorunları çözmemiz gerekiyor. Bu sorunları çözmeden ülkemizin hiçbir gelişmişlik endeksinde ön sıralara yükselmesi mümkün değildir. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri, kadın-erkek eşitliğini en başarılı şekilde hayata geçirmeyi başaran devletlerdir" dedi.

Bayram OK

SIRADAKİ HABER
}