HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da 900 gençten işe ilk adım

Samsun'da 900 gençten işe ilk adım - Samsun Haberleri

İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan, İŞKUR'un 'İşe İlk Adım' projesi ile Samsun'da 900 gencin istihdam edildiğini belirterek, 'Türkiye'de en fazla genci istihdam eden il Samsun oldu' dedi.

Samsun'da 900 gençten işe ilk adım

İŞKUR'un 2018 yılının ağustos ayında başlattığı İşe İlk Adım projesiyle Samsun önemli bir başarı elde etti. Kısa bir sürede 900 genç ilk defa iş hayatına adım atarken, Türkiye'de de en çok genci istihdam eden şehir Samsun oldu. 

İŞKUR'DAN ÜCRET DESTEĞİ 

İşe İlk Adım Projesi ile üniversite mezunu gençlerin iş gücü piyasasında kalıcı istihdamının sağlanmasını hedeflendiğini söyleyen İŞKUR Samsun İl Müdürü Haşim Meydan, "Projeyle nitelikli iş gücü talebinde bulunan işverenlerin aradığı özelliklere sahip elemanları istihdam edebilmelerine yardımcı oluyoruz. Fakülte veya yüksekokullardan mezun 18-29 yaş arası gençleri kapsayan proje ile işbaşı eğitim programı sonrası istihdam sürecinde işverenlere ücret desteği sağlıyoruz. Program sonrası zorunlu istihdam sürecinde net asgari ücretin yüzde 50’sine karşılık gelen tutarı, zorunlu istihdamın sonunda toplu olarak ödüyoruz. Zorunlu istihdam süreci sonrasında işveren tarafından 12 ay süreyle bu kişileri istihdam etmeye devam edeceğine dair taahhüt verilmesi ve yeni bir sözleşme imzalanması durumunda 12 ay süresince net asgari ücretin yüzde 25’ini aylık olarak ödemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Samsun'da da 900 gencimiz projeden faydalanarak iş gücü piyasasına katıldı. Aynı zamanda bu istihdam oranıyla Türkiye'de de en çok gencin istihdamını gerçekleştiren şehir olduk" diye konuştu. 

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}