HaberlerSamsun HaberleriKadın yoksa eksiktir

Kadın yoksa eksiktir - Samsun Haberleri

Memur-Sen İl Kadın Komisyonu Başkanı Songül Kıyak, 'Kadının olmadığı bir sendika ve kadın bakışının yansımadığı bir yönetim, sadece kadınlar için değil toplum için de bir eksikliktir' dedi

Kadın yoksa eksiktir

Memur-Sen Kadın Kollarınca “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolasıyla farkındalık oluşturmak için program düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen programda konuşan Memur-Sen İl Kadın Komisyonu Başkanı Songül Kıyak, komisyon olarak hedeflerinin üyelerin iş ortamlarında özlük haklarının korumanın ve geliştirmenin yanında üye kadınlar arasında birlik, beraberlik ve iş birliği sağlayarak daha sosyal daha üretken daha paylaşımcı toplumsal sorunlara daha duyarlı ve çözüm odaklı bireyler olmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Kadının olmadığı bir sendika ve kadın bakışının yansımadığı bir yönetimin sadece kadınlar için değil toplum için de bir eksik olduğunu vurgulayan Kıyak, kadınlar olarak acıya, gözyaşına, yoksulluğa, eğitimsizliğe birlik ve dayanışma içerisinde çözümler üreterek sosyal sorunları sorun olmaktan çıkarabileceklerini ifade etti.

MAZLUM KADINLARI GÖRMÜYORLAR

Memur-Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız ise dünyanın çeşitli yerlerinde kadınlara ve çocuklara zulümler yapıldığını belirterek, “Bugün Suriye’de 7 binin üzerinde kadın ve çocuğun tutsak bulunduğu, Irak’ta, Keşmir’de, Filistin’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde mazlum coğrafyada özellikle kadınlara zulmün her çeşidinin yapıldığı bir zaman diliminde batının ve emperyalist güçlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bunları görmemesini kınıyorum. Özellikle bu anlamda farkındalığın bu mazlum coğrafyada yaşanmış olan sıkıntıların giderilmesi için anılması gerekiyor. Kadın dünyaya geldikten sonra kıyamete kadar bizler için önemli olan bir unsurdur. Kadını yılda bir gün farkındalık oluşturarak önem verilen bir unsur olarak asla görmedik ve görmeyiz” dedi.


Samsun İl Müftülüğü Din Hizmetleri ve Eğitim Şube Müdürü Seyhan Elmacı ise İslam dininde kadına verilen önemi anlattı. Programa ayrıca, AK Parti Atakum İlçe Başkanı Haluk Köksoy ve Memur-Sen’e bağlı kadın komisyonlarının üyeleri katıldı.

SIRADAKİ HABER
}