HaberlerSamsun HaberleriFındık Kralı Lokman Kondakçı, 'Fındık 5 dolar olmalı'

Fındık Kralı Lokman Kondakçı, 'Fındık 5 dolar olmalı' - Samsun Haberleri

İstanbul Bölgesi Fındık İhracatçıları Birliği eski başkanlarından, 'Fındık Kralı' lakaplı Lokman Kondakçı 'Türkiye fındıktaki bütün planlarını yıllık 3 milyar dolar ihracata göre yapmalı, taban fiyatını da devlet en az 5 dolar karşılığı Türk lirası olarak açıklamalıdır' dedi

Fındık Kralı Lokman Kondakçı, 'Fındık 5 dolar olmalı'

Uzun yıllar fındık ticaretinin içinde olan ve geçmişte İstanbul Bölgesi Fındık İhracatçıları Birliği Başkanlığı yapan “fındık kralı” lakaplı Lokman Kondakçı “Türkiye fındıktaki bütün planlarını yıllık 3 milyar dolar ihracata göre yapmalı, taban fiyatını da devlet en az 5 dolar(25 TL) karşılığı Türk lirası olarak açıklamalıdır” dedi.

Fındığın en büyük üreticisi ve ihracatçısının Türkiye olduğunu belirten Kondakçı daha sonra şunları söyledi: “Dünya fındık piyasalarında Türkiye’nin rakibi, Türk fındığının da alternatifi yoktur. Rakibimiz var diyenler ya fındığı hiç bilmiyor ya da bildikleri halde yabancı tekellerin çıkarları doğrultusunda yalan söylüyorlar. Yalan yanlış beyanatlar ve girişimlerle fındık fiyatlarının içeride ve dışarıda düşmesine, içeride üreticinin istismarına, dışarıda ise ülkenin soyulmasına sebebiyet verenler hükümeti yanıltma suçunu işlemektedirler. Bu sadece ahlaki değil aynı zamanda hukuki yaptırımı olan bir suçtur. Bütün hesaplar Toprak Mahsulleri Ofisi’nin depolarını ucuza boşaltmak üzerine yapılıyor. Türkiye bu tuzağa düşmemelidir.”

3 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ

“Fındığa ve fındıkçının alın terine sahip çıkmanın aynı zamanda ülkeye sahip çıkmak” olduğunu belirten Lokman Kondakçı “Destekleme ve ihracat politikasında alt sınır iç fındıkta en az 10 dolar, kabuklu fındıkta ise 5 dolar olmalıdır. Bunun altındaki her fiyat düşük fiyattır. Türkiye 10 dolarlık ihraç fiyatıyla yılda 3 milyar dolar döviz girdisi sağlayabilir. Geçmişte 14-15 dolara da ihracat gerçekleşmiştir. Onun için 10 dolarlık ihraç fiyatı asla fazla değildir. Keza kabuklu fındık için 5 dolar karşılığı belirlenecek 25 TL taban fiyatı da asla fazla değildir. Bu rakam fındık üreticisinin hakkıdır, bu hakkı vermek devletin elindedir ve aynı zamanda görevidir” dedi.

FINDIKTA ALICI TEKELİ VAR

“Fındığın 1 sentlik ithal girdisi olmadan ihraç ettiğimiz en önemli ürün” olduğunu belirten Lokman Kondakçı daha sonra şunları söyledi: “Fındıkta alıcı tekeli vardır. Bu nedenle fiyat serbest piyasa şartlarında oluşmaz, devletin desteğine, himayesine, politika belirlemesine ihtiyaç vardır. Alıcılar ve onların Türkiye’deki alım memurları, bu yıl olduğu gibi, fırsat bulundukça fiyatları 2 dolarlara(10-11 TL) kadar düşürmekte 3-4 dolara (18-19 TL) doğru yükselmeye başladığında fiyatlar çok yükseldi diye feryat etmekteler. Artık buna bir son verme zamanıdır.”

TMO FINDIK SATABİLİR AMA

Açıkçı dış tekel mensupları ve onların yerli tedarikçilerinin şimdi bütün planlarını TMO’nun elindeki 70 bin ton 2017 ürünü fındığı ucuza kapatmak üzere kurguladıklarını belirten Lokman Kondakçı bu konuda da şunları söyledi:

“TMO fındık satabilir, satmalı da. Ama açıkçı lobisinin dediği gibi 10 liraya falan değil bu fındığın kendisine mal oluş fiyatından satmalı. O maliyet 4 dolar, onun bugün için karşılığı da 22 Türk Lirasıdır. Bu rakamdan başlayıp giderek yükselen fiyatlarla 10 biner tonluk partiler halinde piyasaya girip fiyatı kademeli olarak 25-26 TL’ye çekebilir. Böylelikle ülkeye giderecek olan döviz de aynı şekilde artar.”

Lokman Kondakçı sezon sonuna kadar Türkiye’de bir kilo bile stok ürün kalmayacağını ve yeni sezona sıfır stokla gireceğimizi de belirtti. 

 

 

SIRADAKİ HABER
}