HaberlerMOBİD, 4. Mobilya Fuarı'nda

MOBİD, 4. Mobilya Fuarı'nda

Samsun 4. Mobilya Fuarı'na katılan MOBİD Başkanı ve Eker Kanepe Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Eker, 'Mobilya Fuarımız, bölgenin tek fuarı. Fuarımız, Samsun mobilyasının ülke ve dünya pazarlarına ulaşmasını sağlayan en önemli gücümüzdür' dedi

MOBİD, 4. Mobilya Fuarı'nda

Samsun 4. Mobilya Dekorasyon Mobilya, İç Mimari, Halı, Aydınlatma, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı, Samsun TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açtı. Açılışa katılan Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneği (MOBİD) Başkanı ve Eker Kanepe, Oturma Grupları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Eker, “Öncelikle bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAŞARI HİKAYESİ YAZMAYA DEVAM EDİYOR

Mobilya sektörünün Türkiye’deki durumuna da değinen Eker, “Türkiye mobilyası, 10 yıldır başarı hikayesi yazmaya devam ediyor. Sektör büyüyor ve dünya ile rekabette artık her pazarda kendisinden söz ettiriyor. Sektör, 2003 yılında 158 bin 329 dolar iken 2016 yılı itibariye 367 bin 592 dolara ulaştı. Türkiye’de mobilya üretiminin en çok yoğunlaştığı iller sıralamasında 2000’li yıllara kadar Samsun ilk 10’da yer alıyordu, 2000’den sonra 33. sıraya geriledi. Ancak sektör kendi gayretleriyle 2010’dan sonra ilk 16. sıraya yükseldi” şeklinde konuştu.

TEŞHİR ALANLARI YETERSİZ

Samsun’da yeterli üretim alanı olmadığını belirten Eker, “İlimizde 950 mobilya işletmesi var. Samsun’da bulunan üretim yerleri yeterli değil. Bu nedenle üreticilerimiz düzensiz bir şekilde büyüyor. Bu da işletmelerimizin üretim ve istihdam kaybına yol açıyor. Sektörümüzün en büyük sorunu; üretim yerlerinin ve ürünlerinin teşhir alanlarının yetersizliğidir. İlimizde mobilya sektörünün büyümesi, istihdam artışının sağlanabilmesi ve üretim yeri yetersizliği yaşayan sektör temsilcilerimiz için mobilya ihtisas organize sanayisine ihtiyaç var. İhtisas sanayi bölgelerinde sektör temsilcilerinin kümelenmesiyle birlikte üretim, istihdam ve ihracat faaliyetleri artar” ifadelerini kullandı.

BU YASA BİZLERİ HEYECANLANDIRDI

Yerel yönetimler yasasına da değinen Başkan Eker, “MOBİD ile ilgili birkaç hususu da sizlerle paylaşmak isterim. Bugün açılışını yaptığımız mobilya fuarımız bölgenin tek fuarı olması özelliğini de taşıyor. Türkiye’nin önemli ve büyük fuarını burada gerçekleştiriyoruz. Fuarımız, Samsun mobilyasının ülke ve dünya pazarlarına ulaşmasını sağlayan en önemli gücümüzdür. Samsun başarısının ve hikâyesinin ana unsurlarından bir tanesidir. Ancak görüyorsunuz ki, artık bu fuar alanı bu kentin potansiyeline yetersiz kalıyor. Hükümetimiz yerel yönetimler yasası ile bizleri heyecanlandıran hamleler yaptı. Biz de güçlü yerel yönetimlerin kalkınmaya katkısına inandığımız için Büyükşehir'in imkânlarından Samsun'un daha fazla yararlanmasını bekliyoruz. Ayrıca bütün halkımızı fuara bekliyoruz. Açılışını yaptığımız Samsun 4. Mobilya Fuarı’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. mobid  


SIRADAKİ HABER
}