HaberlerVali Osman Kaymak: 'Bizi Atatürk üzerinden bölmeye çalışanlar var'

Vali Osman Kaymak: 'Bizi Atatürk üzerinden bölmeye çalışanlar var'

Türkiye üzerinde birçok oyun oynandığını ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, 'Bizi ortadan kaldırmak için, bizi parçalamak için bizi farklılaştırarak, bölme projeleri devam ediyor. Atatürk üzerinden de bizi bölmeye çalışanlar var. Atatürk bizim ortak değerimiz. Dinimiz bizim ortak değerimiz. Kültürlerimiz ortak değerimiz' dedi.

Vali Osman Kaymak: 'Bizi Atatürk üzerinden bölmeye çalışanlar var'

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “Anadolu Tarih ve Kültür Birliği” buluşmalarının üçüncüsü istiklal mücadelesinin mihenk taşlarından biri olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yıldönümü münasebetiyle 15-17 Mart tarihleri arasında Samsun ve Amasya’da gerçekleşiyor.

DİCLENİN KUZULARINI ÇAKALLARA KAPTIRMAYACAĞIZ

Doğu ve Güneydoğu’daki öğrenciler için yapılan çalışmalardan bahseden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Diyarbakır'da bir öğrenciyle aralarında geçen diyaloğu aktardıktan sonra, 'Bakın, siz Dicle’nin kuzularısınız, biz bundan sonra Dicle’nin kuzularını çakallara kaptırmayacağız. Onun için geldik' dedim. Anadolu Tarih ve Kültür Birliği başlığının içinde saklı olan ana amaç, Dicle’nin kuzularını çakallara kaptırmamaktır. Bu Zapsuyu, Çukurca, Persuyu, Munzur, Botan Vadisi, Karasu gibi her tarafta geçerlidir. Önemli olan Anadolu coğrafyasındaki gençleri çakallara kaptırmamaktır. Tam bağımsızlık dediğimiz, yerli ve milli tarih şuurunun bilgisinin temelini oluşturduğu yeni bir gençlik yapılanmasına doğru götürmek istiyoruz. Sadece o bölge için de değil, bunu birçok bölgeye götürebilirsiniz. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığının, Gençlik ve Spor Bakanlığının ve Milli Eğitim Bakanlığının birinci vazifesi, gençlerle ilgilenmek, gençlerin kültürel derinliğini ve geçmişle olan ilgisini kuvvetlendirerek, bununla ilgili tüm imkanları sunmaktır" şeklinde konuştu.

ATATÜRK ÜZERİNDEN DE BİZİ BÖLMEYE ÇALIŞANLAR VAR

Türkiye üzerinde birçok oyun oynandığını ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, "100. yıl kutlamaları yapılırken milli hakimiyet, irade, birlik duygusu ve bizi biz yapan değerler nelerdi, 100 sene önceki ortam neydi, bu savaşı oluşturan şartlar ve o gün kuyuya atılan yoktan var olma mücadelesi nasıl verildi? Bunların bugün tekrar gençliğimize aktarılması çok önemli. Türk milleti kimdir? Türk milleti nasıl tarif edilir? Bizi biz yapan değerler nelerdir? Bunların en iyi şekilde irdelenip, gençliğimize ne olduğu ortaya koyulacaktır. Bu değerlerin kıymeti, değeri ortaya atılacak ve gençliğimizin, Türk milletinin bu değerlerde birleşmesi sağlanmalıdır. Aksi taktirde savaşlar devam ediyor. Bizi ortadan kaldırmak için, bizi parçalamak için bizi farklılaştırarak, bölme projeleri devam ediyor. Atatürk üzerinden de bizi bölmeye çalışanlar var. Atatürk bizim ortak değerimiz. Dinimiz bizim ortak değerimiz. Kültürlerimiz ortak değerimiz. Bunları parçalayarak, ‘Siz ayrısınız, farklısınız’ diyerek 30-40 yıldır Güneydoğu’da yürütülen terörle mücadelenin temelinde bu var. Türkiye’deki mozaiği ayrı göstererek bizleri birbirimize ayrı düşürmeye çalışıyorlar. O nedenle böyle yararlı toplantıları çok önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.

DÜNYADA ZULÜM  ALDI BAŞINI GİDİYOR

Dünyadaki zulme karşı güçlü olunması gerektiğini vurgulayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise şunları söyledi: "Tarih ve kültür kodlarımız öğrenilmeye muhtaçtırlar. Bilmediğimiz, öğrenmediğimiz taktirde kendimizi farklı hale sokmak kaçınılmazdır. Özellikle gençlerimizle birlikte bu tür çalıştaylarda olmanın geleceğimiz açısından çok yararlı olacağını düşünüyorum. Dünyada zulüm aldı başını gidiyor. Dün de vardı, bugün de var yarın da olacak. Bunun önüne geçmek sadece lanetlemekle, karşı çıkmakla mümkün değil. En önemlisi güçlü olmak. Bu gücü devşirmek, bu gücü sahip olmak da çalışmaktan geçiyor. Bugünü bilerek geleceğe yönelik doğru planlar, projeler geliştirmekle mümkün. Bu nedenle bizim için çok çalışmak, derdimize derman olacak en önemli yoldur."

Çalıştay, konuşmaların ardından sunumlar ve öğrencilerin konuşmalarıyla son buldu.EN ÇOK OKUNANLAR

Ege Üniversitesi Hastanesinde yangın paniği

1 Ege Üniversitesi Hastanesinde yangın paniği

Hastanede çıkan yangın vatandaşları korkuttu

2 Hastanede çıkan yangın vatandaşları korkuttu

Darıca'da çarpışan iki otomobilden biri dükkana girdi: 2 yaralı

3 Darıca'da çarpışan iki otomobilden biri dükkana girdi: 2 yaralı

Fatih'te iş hanında korkutan yangın

4 Fatih'te iş hanında korkutan yangın

Kontrolden çıkan otomobil elektrik direğine çarparak durabildi: 1 ölü

5 Kontrolden çıkan otomobil elektrik direğine çarparak durabildi: 1 ölü

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: 'Türkiye'nin hangi istikamette gideceğini

6 AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: 'Türkiye'nin hangi istikamette gideceğini

Düzensiz göçmenler Didim'i mesken tuttu

7 Düzensiz göçmenler Didim'i mesken tuttu


SIRADAKİ HABER
}