HaberlerMehmet Özdağ: 'Elektrikteki bu bedeli kaldırın!'

Mehmet Özdağ: 'Elektrikteki bu bedeli kaldırın!'

EMO Samsun Şubesi Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ, 'Elektrik kesme-bağlama bedelleri kaldırmalı veya 5 lira gibi bir bedele sabitlenmeli' dedi

Mehmet Özdağ: 'Elektrikteki bu bedeli kaldırın!'

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şubesi Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ, art niyetli kullanımlar dışında elektrik kesme-bağlama bedellerin kaldırılması veya cüzi miktarlara çekilmesi gerektiğini ifade etti.

SAMSUN’DA 160 BİN ABONE

EMO Samsun Şube Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ, Türkiye’de 2017-2018 yıllarında toplam 14 milyon 314 bin 375 elektrik kesme-bağlama işlemi yapıldığını belirterek, “Türkiye’de elektrik abone sayısı yaklaşık 42,5 milyon olup, bunun 500 bini sanayi abonesi, geri kalanı mesken, ticarethane ve tarımsal sulama abone gruplarıdır. Buna göre borcundan elektriği kesilen abone grupları mesken, tarımsal sulama ve ticarethane aboneleridir. Samsun’da da durum Türkiye genelinden farklı değil. Samsun’da mesken, ticarethane ve tarımsal sulama elektrik aboneleri yaklaşık 800 bindir. Sadece 2018 yılı içerisinde yapılan kesme-bağlama işlemi sayısı 160 bini bulmuştur. Bu tablo bize Samsun özelinde de hane halkının, esnafın ve çiftçinin yaşamsal ve geçimsel zorunlulukla tükettiği elektrik faturasını bile ödeyemediğini ortaya koymaktadır. Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak; enerji kesme işlemleri, art niyetli kullanımlar dışında halkımız yararına yeniden düzenlenmeli. Kesme bağlama bedelleri kaldırmalı veya 5 lira gibi bir bedele sabitlenmelidir. Enerji verimliliği ve tasarrufu derhal ulusal öncelik olarak belirlenmelidir” şeklinde konuştu.

Erdinç YILDIZ 

 

SIRADAKİ HABER
}