HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da kazalar azaldı

Samsun'da kazalar azaldı - Samsun Haberleri

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, 'Samsun'da 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' uygulaması, artan cezalar ve yapılan trafik denetimleriyle trafik kazaları önceki yıllara göre yüzde 40 oranında azaldı' dedi

Samsun'da kazalar azaldı

 Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun KavuranSamsun'da yapılan  trafik denetimlerinin kazaları azaltma konusunda başarıya ulaştığını söyledi. Kavuran, "Samsun'da 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' uygulaması, artan cezalar ve yapılan trafik denetimleriyle trafik kazaları önceki yıllara göre yüzde 40 oranında azaldı" ifadelerini kullandı.

3 BOYUTLU YAYA GEÇİDİ YAPILACAK

İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' uygulamasının ülke genelinde trafik kazalarını azalttığını belirten Kavuran, "Bu uygulamalar başarılı şekilde devam ettiği takdirde, kaza sayısı daha da azalacak. İçişleri Bakanlığı 3 boyutlu yaya geçidi yapmaya başladı. Yüksek bir kaldırım gibi gözüken bu yaya geçitleri sayesinde sürücü oralarda durma zorunluluğu hissedecek. Türkiye'de birkaç yerde yapıldı, Samsun'da da 3 boyutlu yaya geçitleri yapılacak" diye konuştu.

TAKİP MESAFESİ KORUNMALI

Kavuran, vatandaşlar tarafından nerelerde önceliğin yayada olduğunun tam olarak kavranamadığını vurgulayarak, "Trafik ışıklarının olduğu yerlerde öncelik olarak mutlaka ışığa bakmak gerekiyor. Eğer yayaya kırmızı ışık yanıyorsa yaya durmalı, araçlar geçmeli. Yaya geçitlerine yaklaşırken araçlar hızlarını düşürmeli ve eğer yaya varsa durmalı. Yaya geçitlerinde eğer yaya yoksa araçların durması gerekmiyor. Özellikle araçların aniden durması ile kazalar oluşabiliyor. Bunu önlemek için de araçlar arasındaki takip mesafesinin korunması bir zorunluluk. Sürücülerin ve vatandaşların konu hakkında bilinçlenmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Şükrü Berk ASKAR / ÖZEL HABER 

SIRADAKİ HABER
}