HaberlerSamsun HaberleriTacettin Aydın, 'Dava kararını kınıyoruz'

Tacettin Aydın, 'Dava kararını kınıyoruz' - Samsun Haberleri

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu hakkında açılan davayı kınayan DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, 'Açılan bu davayı sendikal hak ve özgürlüklere bir saldırı olarak görüyoruz' dedi

Tacettin Aydın, 'Dava kararını kınıyoruz'

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hakkında dava açıldığını belirten DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, bu kararı kabul etmediklerini belirtti. Başkan Aydın, bu kararın ifade özgürlüğüne de bir saldırı olduğunu dile getirdi.

BAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ

Başkan Aydın, “Milyonlarca çalışan, emekli ve işsiz, hızla artan enflasyon, kayıt dışı çalışma ve ekonomik ve sosyal hak kayıplarla yaşama tutunmaya çalışıyor. Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, bir yıl içinde yüzde 40’lara dayanan oranlarda zamlar yapıldı. Benzine ve mazota sürekli olarak yüksek oranlı zamlar yapılıyor. Bankalara bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı bir yıl içinde yüzde 34,6 oranında işsizlik oranı yüzde 12’yi geçerken işsiz sayısı 4 milyona yaklaştı. İşsizlik sigortası fonunda biriken milyarlarca lira siyasal iktidar tarafından amacı dışında kullanılmaktadır. Sendikal hak ve özgürlüklere dönük saldırılar giderek arttı. Temel insan haklarından olan sendikal örgütlenme, toplu iş sözleşmesi ve grev hakları sistematik bir şekilde baskı altında tutulmaktadır. Sağlık sistemi yanlış politikalar ve yandaşlara sağlanan kaynak aktarımları ile tam bir bozulma, çürüme ve yıkım sürecine girdi. Hal böyle iken: Konfederasyonumuz DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu hakkında bir panelde DİSK’in görüş ve taleplerini anlatan bir konuşması nedeniyle soruşturma ve ceza davası açılmış bulunmaktadır. Bir konfederasyon başkanı hakkında Türkiye’nin gidişatına ilişkin düşüncelerini, fikirlerini ifade ettiğinden dolayı dava açılması kabul edilemez bir durumdur. Açılan bu davayı sendikal hak, özgürlüklere ve ifade özgürlüğüne bir saldırı olarak görüyor ve kınıyoruz. Konfederasyon başkanımızın sonuna kadar yanında olduğumuzu belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}