HaberlerÇikolata ile ilgili şoke eden gerçek!

Çikolata ile ilgili şoke eden gerçek!

Çoğu kişinin vazgeçilmez lezzeti olan çikolatanın bu faydalarını ve zararlarını duyunca çok şaşıracaksınız. Mutluluk kaynağı olarak görülen ve her daim tatlı niyetine tüketilen çikolatanın bu etkileri şaşırtıyor. Vücudumuz üzerinde çeşitli etkilere sahip olan çikolata ile ilgili gerçekler şaşırtıyor. İşte çikolata ile ilgili şaşırtıcı gerçekler...

Çikolata ile ilgili şoke eden gerçek!

ÇİKOLATA AKNEYE NEDEN OLUR

Çok fazla sağlıksız yağ ya da eklenmiş şeker tükettiğinizde cildiniz de haliyle daha fazla yağ üretir. Bu durumsa sivilce oluşumuna yol açar.  Çikolata da yağ oranı yüksek bir yiyecek olduğu için ciltte aknelerin görülmesine neden olabilir. Ancak bu durum cilt tipinize göre değişkenlik gösterecektir.

ÇİKOLATA LİBİDOYU ARTIRIR

Çikolatanın afrodizyak etkiye sahip olduğu da rivayetler arasında. Ancak bu bilgi aslında bir efsane. Çok sayıda çalışma çikolatanın cinsel isteği artırmadığını ortaya koyuyor. Çikolatanın vücuttaki serotonin hormonu salınımını uyarıp uyarmadığı konusuna ilişkin tartışmalarsa devam ediyor.

BİTTER ÇİKOLATA SÜTLÜ ÇİKOLATADAN DAHA SAĞLIKLIDIR

Bitter çikolata sütlü çikolataya göre daha fazla antioksidan içerir. Bu da vücudunuz için daha olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösterir. Ancak elbette bitter çikolatanın kalorisinin de bir hayli yüksek olduğunu unutmamalı ve porsiyon kontrolü yapmaya dikkat etmelisiniz.

ÇİKOLATA KALP SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Kardiyovasküler hastalıklara (kalp ve damar hastalıkları) yakalanma riskini azaltmak için her gün küçük bir parça bitter çikolata yemek oldukça mantıklı. Tıp dergisi Heart'ta yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre çikotalata kan basıncını düşürebiliyor. Yine bu araştırmaya göre kakao bitkisinde bulunan flavonoid adı verilen bileşikler kan damarı elastikiyeti ve kan basıncı üzerinde olumlu etki gösteriyor.

ÇİKOLATA BAŞ AĞRILARINI TETİKLER

Birçok insan çikolata yemenin baş ağrısına neden olabileceğine inanır. Bu iddianın gerçeklik payını öğrenmek amacıyla altmış üç kadın üzerinde bir çalışma yapıldı. Genel düşüncenin aksine çalışma, çikolatanın baş ağrılarını tetiklemediğini ortaya çıkardı. Ancak şunu da belirtmek gerekiyor ki eğer migreniniz varsa çikolata veya peynir gibi bazı yiyecekler baş ağrısına neden olabiliyor.

Kaynak: Diyetkolik

SIRADAKİ HABER
}