HaberlerFETÖ imamlarına Yargıtay tokadı

FETÖ imamlarına Yargıtay tokadı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi FETÖ/PDY yapılanmasında 'yöneticisi ve örgüt üyesi' tanımına açıklık getirdi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi içtihadında 'Örgütün lideri Fettullah Gülen ile kıta imamı, ülke imamı, 'Türkiye imamı' ve 'bölge imamlarının' her halükarda örgütün üst düzey yöneticisi olduğunda şüphe yoktur' denildi.

FETÖ imamlarına Yargıtay tokadı

“Örgüt içi hiyerarşide itaat ve teslimiyetin katı bir kural" olduğu belirtilen gerekçeli kararda bu konuda şu görüşlere yer verildi: "Örgüt sivil toplumu kendi haline bırakmayıp kendisine hizmet eden bağlı unsurlara dönüştürmektedir. Kadrolaşma ile yargı, ordu, eminet ve bakanlık birimleri bu gücün denetimine girip örgütsel amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır.”

YÖNETİCİLİĞİN KISTASLARI

Yargıtay 16. Daire kararında yedi tabaka halinde örgütlenen yapının hangi, katmanında kimlerin bulunduğu uzun uzun anlatıldıktan sonra "Anılan örgüt yönünden, örgütün lideri Fettullah Gülen ile beşinci, altıncı ve yedinci katmanlarda yer alanların, bu cümleden kıta imamı, 'Türkiye İmamı' ve 'bölge imamlarının', her halükarda örgütün üst düzey yöneticisi olduklarından kuşku yoktur. Ancak örgütü bir arada tutan veb alt katmanlardakilerin teftiş ve kontrolünü yapan dördüncü katman örgüt mensuplarıyla ilgili olarak, il ve ilçe sorumluları/imamları ile kamu kurumları imamlarının yönetici olup olmadıkları, yukarıda açıklanan ilkeler doğrultusunda, somut olayın özellikleri, bu kişilerin örgütün hiyerarşik yapısı içindeki konum ve görevleri, sorumluluk sahalarında sevk ve idare ettiği örgütsel faaliyetlerin örgütün amaç ve etkinliği bakımından ifade ettiği stratejik değer de gözetilerek belirlenmelidir" denildi. Gerekçeli kararda daha sonra şu görüşlere yer verildi: "Örgütün anlatılan yapılanması çerçevesinde, örgüt mensupları ve örgütsel faaliyetler bakımından yoğunluk içermeyen 'ilçe imamları', 'semt imamları', 'mahalle imamları', 'ev imamları', 'serrehberler', 'belletmenler' gibi ilk üç katman mensuplarının ise örgüt yöneticisi olarak kabul edilmesi mümkün görülmemektedir."

SAMSUN'DA 213 YÖNETİCİ VE İMAM

Öte yandan, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bugüne kadar yönetici ve imam pozisyonunda 213 şüpheli hakkında dava açıldığı öğrenildi.

Bayram OK

SIRADAKİ HABER
}