HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da aile hekimleri iş bıraktı! 'Şiddet nedeniyle kapalıyız'

Samsun'da aile hekimleri iş bıraktı! 'Şiddet nedeniyle kapalıyız' - Samsun Haberleri

Sağlık alanında giderek artan şiddet olayları ve son olarak Samsun'da gerçekleşen doktora tehdit vakasına tepki göstermek amacıyla Samsun'da birçok aile hekimi bir günlüğüne iş bıraktı. Hekimler, 'Şiddet nedeniyle kapalıyız' dedi

Samsun'da aile hekimleri iş bıraktı! 'Şiddet nedeniyle kapalıyız'

Sağlık alanında giderek artan şiddet olayları ve son olarak Samsun'da gerçekleşen doktora tehdit vakasına tepki göstermek amacıyla Samsun'da birçok aile hekimi bir günlüğüne iş bıraktı. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan çok sayıda sağlık çalışanı gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla sağlıkta şiddete tepki gösterdi. Hekimler, "Şiddet nedeni ile kapalıyız" pankartı taşıdı.

SUÇLU SİSTEM

Samsun Aile Hekimleri Derneği adına konuşan Dr. Orhan Aydoğdu, son bir ayda Aile Sağlığı Merkezleri'nde üç büyük adli olay meydana geldiğini belirterek, "Geçtiğimiz hafta Samsun'da iş kanununa aykırı şekilde işe giriş raporu almak isteyen hasta, kanunları uygulayan doktora karşı şiddete başvurdu. Bizler her gün onlarca, bazen yüzlerce vatandaşın acısını, üzüntüsünü anlayabilmek için empati kuruyoruz. Suçumuz, devletin kanunlarını uygulamak. Hastayı görmeden ilaç yazmanın suç olduğunu söyleyen talimatlara uymak suçumuz. Özetle sistemin bütün kurallarını uygulamaya çalışmak suçumuz. Ortada bir suç varsa eğer, bizim değil. Suçlu sistem" diye konuştu.

SESİMİZİ YÜKSELTECEĞİZ

Aydoğdu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kabul etmeyeceklerini ifade ederek, "Meslektaşlarımızın katledilişini sineye mi çekeceğiz? Sadece bir günlüğüne poliklinik hizmeti alamamanın ne demek olduğunu anlayın istiyoruz. Aile hekimlerinin neden çalışmadığını bir günlüğüne yetkililer anlatsın. Türk Ceza Kanunu'nda sağlıkta şiddetle ilgili değişiklik istiyoruz. Bu değişiklikler gerçekleşmediği sürece sesimizi her geçen gün biraz daha yükselteceğiz" ifadelerini kullandı. Açıklamaya, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mehmet Kundak, Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan ve çok sayıda hekim katıldı.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}