HaberlerSamsun Haber: Öğrencilerin gözünden Samsun

Samsun Haber: Öğrencilerin gözünden Samsun

Samsun Haber: Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, 'Bir Şehrin Ayak Sesleri' isimli proje ile Samsun'u tanıtacak

Samsun Haber: Öğrencilerin gözünden Samsun

Samsun Haber: Yaptığı projeler ve eğitimiyle adından söz ettiren Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 'Bir Şehrin Ayak Sesleri’ isimli yeni bir projenin hazırlığında. Yiyecek içecek, giyim ve üretim teknolojileri, bilişim teknolojileri, çocuk gelişimi ve eğitimi, güzellik ve saç bakım, el sanatları ve teknolojisi, grafik ve fotoğraf bölümlerinde eğitim olan öğrenciler, kendi bölümlerinde ürettikleri objeler ile Samsun kültürünü tanıtacak. Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Seher Kulein, ‘Bir Şehrin Ayak Sesleri’ isimli projeyi önemsediklerini belirterek, 8 Mayıs’ta projenin açılışını yapacaklarını dile getirdi.

DEFİLE TEKRAR YAPILACAK

Okul olarak projelere büyük önem verdiklerini kaydeden Kulein, geçtiğimiz ay geri dönüşümle alakalı önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Öğrencilerimizde çevre bilinci ve bir farkındalık oluşturmak için geri dönüşümle alakalı proje yapmıştık. Giyim bölümündeki öğrencilerimiz atık malzemeleri toplayarak, kıyafetler diktiler ve bunların defilesi yapıldı, çok da güzel oldu. Bu projemizi 5 Haziran Çevre Günü’nde tekrar yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin yaşadıkları ili çok fazla tanımadıklarını fark ettik ve bununla ilgili bir proje hazırladık. Okulumuzdaki bütün bölümlerin katkısıyla ‘Bir Şehrin Ayak Sesleri’ isimli bir proje geliştirdik, bu projeyle öğrencilerimizle Samsun’u tanıtacağız” şeklinde konuştu.

MÜTHİŞ BİR PROJE OLACAK

Projeyi ulusal ve uluslararası platformda da sergilemeyi düşündüklerini kaydeden Kulein, her bölümün kendi üzerine düşen görevi yaptığını dile getirdi. 8 Mayıs’ta Atakum Sanat Merkezi’nde projenin açılışını yapmayı planladıklarını söyleyen Kulein, “Viyana’daki Samsunlular Dernek Başkanı’nı da davet ettik, Yıldıray Çınar’ın yeğeni Neslinay Çınar da gelecek ve türküleriyle katkı sağlayacak. Giyim bölümü, Samsun’un kıyafetlerini, yiyecek-içecek bölümü Samsun’un yöresel yemeklerini, grafik-fotoğraf bölümü Samsun’u fotoğraflayacak, müzik öğretmenimiz Samsun türkülerinden oluşan bir oratoryo ve koro hazırladı. Amazonla ilgili de bir çalışmamız olacak. Samsun’a ait el ürünleri, oyalar sergilenecek ve o oyaların hikayesi anlatılacak. Müthiş bir proje olacağına inanıyorum, Samsun’u öğrencilerimizin dilinden, gözünden tanıtacağız” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}