HaberlerSamsun Haberleri5 liralık et döner olur mu? ''İnsanların sağlığı ile oynamayın''

5 liralık et döner olur mu? ''İnsanların sağlığı ile oynamayın'' - Samsun Haberleri

Samsun'da son dönemde çok sayıda ucuz et döner satan lokanta sayısı artarken Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar, Pastacılar ve Pideciler Odası Başkanı İsmail Balcı ve Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, 'O fiyatlara sağlıklı et döner satılması mümkün değil' dedi.

5 liralık et döner olur mu? ''İnsanların sağlığı ile oynamayın''

Samsun'da son dönemde çok sayıda açılan ucuz et döner satan lokantalar, vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Söz konusu dönercilerde 55-60 gram et döner 5-6 lira arasında satılıyor. Bu fiyata et döner satılmasının mümkün olmadığını söyleyen Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar, Pastacılar ve Pideciler Odası Başkanı İsmail Balcı, "100 gram et döner 20 lira olmalı. Bunun altındaki bir fiyat normal değil" ifadelerini kullandı.

ŞÜPHEMİZ VAR

Balcı, etin piyasadaki fiyatının belli olduğunu belirterek, "100 gram et döner 20 lira olmalı. Bunun altındaki bir fiyat normal değil. Türkiye'de hiçbir yerde bu fiyat olamaz. İnsanlara kaliteli hizmet sunacağız, kalitede rekabet edeceğiz. Piyasadaki dengelerle uğraşmayı ticari nezaket sahibi bir davranış olarak görmüyoruz. Dükkanın kirası, faturalar, çalışanların maaşlarını bu dönerden çıkaracaksın. Bu pek mümkün gözükmüyor. Bu zamana kadar Samsun'da kasaplar veya lokantalarda satılan ette hiçbir sıkıntı olmadı. Bu zamana kadar insanımız düzgün et yemiştir. Ucuz döner satıp kaliteyi düşürmenin manası yok. Ben yıllardır Samsun'da hizmet yapan dönercilere kefilim, yeni ucuz dönercilerle ilgili şüphemiz var. Fiyatları kırarak piyasada yer almaya çalışan yerleri tasvip etmiyoruz" sözlerini kaydetti.

SAĞLIKLI DEĞİL

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen ise söz konusu etin sağlıklı olmadığını düşündüğünü vurgulayarak, "Sağlıklı 60 gram et döner yenmesi için 10-15 lira verilmesi gerekiyor. Etin kilosu 45 liraya alınıyor. Döner haline gelmesi için temizlemesi, pişirmesi ile maliyet 120 lirayı buluyor. 'Para kazanmayacağım, amme hizmeti vereceğim' denirse o fiyatlara satılabilir. Katkı maddesi ve yağ oranı fazladır. O lokantalar sırf et verse, bu fiyata satılmasının imkanı yok” diye konuştu.

Şükrü Berk ASKAR / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}