HaberlerSamsun HaberleriHer titreme Parkinson değil

Her titreme Parkinson değil - Samsun Haberleri

Liv Hospital Samsun Nöroloji Kliniği'nden Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, 'Her titreme Parkinson değil' diyerek, hastalık ve tedavisi hakkında bilgi verdi

Her titreme Parkinson değil

Liv Hospital Samsun Nöroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, 9 Nisan Parkinson Günü dolayısıyla “Parkinson Hastalığı” hakkında bilgilendirme yaptı. Akbaş, “İlerleyen yaşlarda beynin dopamin salgılayan hücrelerinin hasarlanarak azalmasıyla ortaya çıkan, hareket bozukluklarına ve istem dışı hareketlere yol açan hastalığa Parkinson denir. Sorunun kaynağı beyinde hareketin kontrolünde çok önemli bir görevi olan dopamin denilen kimyasal maddenin üretiminin azalması veya hiç yapılamamasıdır” diye konuştu.

AYRIM DOĞRU YAPILMALI

Akbaş, “Parkinson temel olarak hareket kısıtlılığı ve titremeye sebep olan bir hastalıktır. Genellikle ileri yaşlarda daha fazla görülür. Bu nedenle insanların yaşam süreleri uzadıkça daha yüksek oranlarda görülmeye başlar. Titremeler özellikle hasta istirahat durumundayken ortaya çıkar, en sık ellerde, daha az oranlarda ise ayaklarda, çene ve dudaklarda görülür. Çok önemli bir belirti olmasına karşın Parkinson hastalarının hepsinde titreme görülmeyebilir. Parkinson hastalığına benzer tablolar yaratan birçok başka hastalık vardır. Bunlara Parkinsonizm veya Parkinson sendromları adı verilir. Değişik nedenlere bağlı ortaya çıkabildikleri için normal Parkinson tedavisinde verilen ilaçlara genellikle yanıtsızdırlar. Bunların bir kısmı Parkinson bulguları ile diğer sistem bulgularının birlikte olduğu Parkinson-artı sendromlar ve ikincil Parkinsonizm denilen hastalıklardır. İkincil parkinsonizm damar hastalıklarına, enfeksiyonlara, tümörler, ilaçlara ve bazı toksik olaylara bağlı olabilir. Bu nedenle öncelikle parkinson dışı diğer hastalıkların ayırımlarının doğru yapılması ve tedavinin buna göre planlanması çok önemlidir” diye konuştu.

TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK

Hastalığın belirtilerine değinen Doktor Akbaş, “Parkinson hastalığı başlıca bir el titremesi hastalığı olarak bilinse de başka pek çok belirtileri vardır. Ellerde ve başparmakta titreme, kollarını sallayamama, yataktan kalkamama, yürürken ağır ağır ilerleme, düşmeler, hareket zayıflığı ve denge bozukluğu, zaman geçtikçe öne doğru eğilme, tüm vücutta ağrılar, ciltte yağlanma ve aşırı terleme, depresyon, uykusuzluk, hayal görme, parkinsona özgü unutkanlık, çeşitli konuşma bozuklukları, koku duyusunun kaybı, cinsel fonksiyon bozuklukları, idrar yapma sorunları, kabızlık, yutma güçlüğü ve ağız akıntısı vb. Parkinson hastalığının tanısı hastanın nörolojik muayenesi ile konulur. Hastalığa özel herhangi bir laboratuvar tetkiki ve röntgen vs. bulunmaz. Bazı tetkikler destekleyici ya da başka hastalıkları dışlayıcı olarak yapılabilir. Tanı doğru konulmuş ise Parkinson Hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedaviler; ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve diğer yöntemler olarak sınıflandırılabilir” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}