Bu yıl 14- 25 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan 72'si Cannes Film Festivali'nin programı açıklandı. Pedro Almodóvar, Bong Joon Ho, Dardenne Kardeşler, Jim Jarmusch, Ken Loach gibi ustaların son filmleri Altın Palmiye için yarışacak.
Bu yıl 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin programını Thierry Fremaux ve Pierre Lescure tarafından açıkladı.
Ana Yarışma'da Altın Palmiye için yarışacak filmler arasında; Pedro Almodóvar'ın Pain and Glory (Acı ve Zafer), Dardenne Kardeşler'in Young Ahmed (Genç Ahmed), Xavier Dolan'ın Matthias and Maxime, Terrence Malick'in A Hidden Life (Saklı Bir Hayat) ve Ken Loach'un Sorry We Missed You (Üzgünüm Sizi Özledik) var.
Ölüler ölmez
Festival Jim Jarmusch'un The Dead Don't Die (Ölüler Ölmez) filmiyle açılacak.
Festival'de yarışacak 19 filme yeni film de eklenebiliyor. Yönetmen Quentin Tarantino'nun Once Upon a Time in Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood'da) filminin de yarışacak filmlere eklenmesi bekleniyor.
Festivalin Ana Yarışma bölümünde Altın Palmiye için yarışacak filmlerin juri başkanlığını Alejandro González Iñárritu yapacak. Belirli Bir Bakış bölümünün ise jüri başkanlığını Lübnanlı yönetmen ve oyuncu Nadine Labaki yapacak.
Festivalin bu yılki afişi 29 Mart'ta yaşamını yitiren yönetmen Agnés Varda'nın ilk filmi olan 'Paralel Hayatlar'ın setinden bir fotoğraf yer alıyor.
Festivalde Altın Palmiye Onur Ödülü ise usta oyuncu Alain Delon'a verilecek.
Altın Palmiye
Festivalde Altın Palmiye için yarışacak filmler şöyle:
The Dead Don't Die (Ölüler Ölmez) – Yönetmen: Jim Jarmusch
Douleur et Gloire (Acı ve Zafer) – Yönetmen Pedro Almodovar
Dain / Il Traditore – Yönetmen: Marco Bellocchio
The Wild Goose Lake (Yaban Kazı Gölü) – Yönetmen: Diao Yinan
Parasite (Parazit) – Yönetmen: Bong Joon Ho- Güney Kore
Le jeune Ahmed (Genç Ahmed) – Yönetmen: Jean Pierre ve Luc Dardenne
Roubaix, une lumière (Roubaix, bir ışık) – Yönetmen: Arnaud Desplechin
Atlantique (Atlantik) – Yönetmen: Mati Diop
Matthias ve Maxime – Yönetmen: Xavier Dolan- Kanada
Little Joe (Küçük Joe) – Yönetmen: Jessica Hausner
Sorry We Missed You (Üzgünüm Sizi Özledik) – Yönetmen: Ken Loach
Les Misérables (Sefiller) – Yönetmen: Ladj Ly
Une Vie Cachée (Saklı Bir Hayat) – Yönetmen: Terrence Malick
La Gomera – Yönetmen: Corneliu Porumboiu
Frankie – Yönetmen: Ira Sachs
Portrait de la Jeune Fille en Feu (Ateşli Bir Genç Kızın Portresi) – Yönetmen: Céline Sciamma
It Must Be Heaven – (Cennet Olmalı) Elia Suleiman
Sibyl – Yönetmen: Justine Triet
Belirli Bir Bakış
Festivalde Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilecek filmler şöyle:
Invisible Life – Yönetmen: Karim Aïnouz
Beanpole – Yönetmen: Kantemir Balagov
A Brother's Life – Yönetmen: Monia Chokri
The Climb – Yönetmen: Michael Covino
Joan of Arc – Yönetmen: Bruno Dumont
A Sun That Never Sets – Yönetmen: Olivier Laxe
Room 212 – Yönetmen: Christophe Honoré
Port Authority – Yönetmen: Danielle Lessovitz
Papicha – Yönetmen: Mounia Meddour
Adam – Yönetmen: Maryam Touzani
Zhuo Ren Mi Mi – Yönetmen: Midi Z
Liberte – Yönetmen: Albert Serra
Bull – Yönetmen: Annie Silverstein
Summer of Changsha – Yönetmen: Zu Feng
Evge – Yönetmen: Nariman Aliev
Yarışma Dışı
The Best Years of Life – Yönetmen: Claude Lelouch
Rocketman – Yönetmen: Dexter Fletcher
Too Old to Die Young (ilk 2 bölüm) – Yönetmen: Nicolas Winding Refn
Diego Maradona – Yönetmen: Asif Kapadia
Belle Epoque – Yönetmen: Nicolas Bedos
Özel Gösterimler
Share – Yönetmen: Pippa Bianco
Family Romance, LLC – Yönetmen: Werner Herzog
Tommaso – Yönetmen: Abel Ferrara
To Be Alive and Know It – Yönetmen: Alain Cavalier
Gece Yarısı Gösterimleri
The Gangster, The Cop, The Devil – Yönetmen: Lee Won-Tae
Gazete Karınca