HaberlerSamsun HaberleriSamsun'dan Ankara'ya yürüyecekler!

Samsun'dan Ankara'ya yürüyecekler! - Samsun Haberleri

Samsun 100. Yıl Platformu ve 200'ü aşkın sivil toplum kuruluşunun öncülüğündeki vatandaşlar, Atatürk'ün ilk adımı attığı Tütün İskelesi'nden başlayacak olan 420 kilometrelik yürüyüşün ardından Anıtkabir'e ulaşacak. Yürüyüş 23 Nisan'da başlayıp, 19 Mayıs'ta son bulacak

Samsun'dan Ankara'ya yürüyecekler!

Atatürk'ün Samsun'a çıktığı ve bağımsızlık meşalesini yaktığı 19 Mayıs 1919'un 100. yılında yapılacak "Kurtuluştan Kuruluşa Büyük Yürüyüş" 23 Nisan'da Samsun'dan başlayacak. Samsun 100. Yıl Platformu öncülüğünde düzenlenecek olan yürüyüş; Atatürk'ün ilk adımını attığı Tütün İskelesinden başlayacak ve 27 gün sürecek. Grup, Samsun'dan sonra Merzifon, Çorum, Kırıkkale üzerinden Ankara güzergahını izleyerek 19 Mayıs 2019'da Anıtkabir'de olacaklar. Saygı duruşunda bulunup, Ata 'ya olan minnet duygularını sunacaklar.

ETKİNLİKLER DE YAPILACAK

Çayyolu Platformu, Samsun 100. Yıl Platformu’nun ve güzergahtaki derneklerin başını çektiği yürüyüşe 200'ü aşkın sivil toplum kuruluşunun üyeleri ve vatandaşların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Sivil toplum kuruluşları tarafından yürüyüş sırasında Türk bayrağı ve Atatürk fotoğrafları dışında herhangi bir bayrak ya da flama taşınmayacak. 23 Nisan Salı günü başlayacak olan yürüyüşün ilk durağı olan Mağmur Dağı'nda Samsunlu sanatçı Yaşar Gündem'in 'Kuvayı Milliye Destanı' adlı oyunu sergileyecek. Konaklamaların gerçekleşeceği yerlerde müzikli etkinlikler ile halk oyunlarının yanı sıra, 19 Mayıs'ın ulusal kurtuluş savaşındaki anlamıyla ilgili söyleşiler de yapılacak.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}