HaberlerSamsun HaberleriSamsun'dan başlayan büyük yürüyüşte 3. gün

Samsun'dan başlayan büyük yürüyüşte 3. gün - Samsun Haberleri

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, bağımsızlık meşalesini yakmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Kurtuluştan Kuruluşa Büyük Yürüyüş' 3. gününde.

Samsun'dan başlayan büyük yürüyüşte 3. gün

Samsun Mahmur dağındaki mesire yerinde 23 Nisan salı gecesini soğuk havada, zor şartlarda geceyi geçiren yürüyüşçüler, sabah İlkadim Belediye Başkanı Necattın Demirtaş’ın sağladığı destekle kahvaltı sonrası Kurtuluş(Ata yolu) yoluna çıktılar. Yürüyüşçüler, daha sonra yaklaşık 23 km’lik bir yürüyüşle Türkiye’nin en büyük Türk bayrağının altında da anı fotoğrafı çektirdiler.

BUGÜN HAVZA’DA OLACAK

Güvenpark tesislerinde geceleme için çadırlar kuruldu. Dün sabah ise çam ağaçlarının altında yapılan kahvaltıdan sonra yaklaşık 15 km’lik bir yürüyüş gerçekleştirildi. Ellerinde Türk bayrakları ve özel işaretli şapkalarıyla ilerleyen yürüyüşçülere, karayolunda seyreden vasıtalar da kornalarını çalarak kutladılar. Kavak'a bağlı jandarma ekibi ile İlkadım Belediyesinin Sağlık Bakanlığından sağladığı tam donanımlı bir ambulans da yürüyüşe eşlik etti. İlkadım Belediyesinin tahsis ettiği Sami Kaptan yönetimindeki minibüs, yürüyüşçülere kalkan oldu, yorulan ya da susayanlara destek verdi. Yürüyüşçüler bugün karayolu boyunca ilerleyerek, Havza'ya ulaşacaklar ve Atatürk’ün müze olan evini ziyaret edecekler.

 

SIRADAKİ HABER
}