HaberlerAk Parti Samsun Milletvekili Karaaslan: 'Şehircilikte ivme kat edeceğiz'

Ak Parti Samsun Milletvekili Karaaslan: 'Şehircilikte ivme kat edeceğiz'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, ''Şehrim 2023'' projesiyle Samsun'un 2023 vizyonu geliştirileceğini ifade ederek, ''Şehircilik anlayışında çok ivme kat ederek devam edeceğiz'' dedi

Ak Parti Samsun Milletvekili Karaaslan: 'Şehircilikte ivme kat edeceğiz'

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Haber Medya Haber Müdürü Onur Nurdemir'in hazırlayıp sunduğu ''Artı İfade'' programının canlı yayın konuğu oldu. Programda siyaset gündemini değelendiren Karaaslan, uzmanlık alanı kentsel tasarım ve peyzaj yüksek mimarlık kimliğiyle de Samsun'un şehircilikteki 2023 vizyonunu ve hedeflerini anlattı.

SAMSUN DÖNÜŞÜYOR

Samsun daha önce hiç görmemiş insanları hayrete düşürebilecek kültürel ve doğal zenginlikleri olduğunu söyleyen Karaaslan, ''Samsun aynı zamanda şaşırtıcı derecede değişen ve dönüşen bir şehir. Elbette Türkiye'nin bütün şehirlerinde olan problemler bizim şehrimizde de var. Ancak Samsun, çok önemli tarihi kodlara sahip. Bunlardan bağımsız düşünemeyiz, geleceğini de öyle hayal edemeyiz. En önemlisi 19 Mayıs 1919, Atatürk'ün ilk adımı attığı şehir. Bunun da daha öncesi var mutlaka. Şehirde tabi ki kentleşmenin yoğun yaşandığı ve maalesef şehri çıkmaza sokan bölümler veya halkın değişmesini talep ettiği noktalar var. Ama bunun dışında şehirde kültürel altyapı, açık alan ve kıyı kullanımı gibi alanlarda Türkiye'ye örnek olabilecek çalışmalar var'' dedi.

HAYALLERİMİ ETAPLARA BÖLDÜM

Samsun'un 17 ilçesinin de kendisine has özellikleri olduğunu belirten Karaaslan, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı'nca Türkiye'nin 81 ilinde başlatılacak ''Şehrim 2023'' projesiyle şehrin paydaşlarıyla bir araya geleceklerini söyledi. Karaaslan, ''Türkiye'nin nasıl 2023 vizyonu varsa, her şehrin de kendi 2023 vizyonu olması gerektiğinden yola çıkarak başlatılmış bir çalışma olacak. Çok multidisipliner, içerisinde kensel tasarımcı, peyzaj mimarı, şehir plancısı, mimar, sanat tarihçisi, sosyolog mimarın; aynı zamanda şehrin bütün aktörlerin, üniversitenin, belediyenin, siyasetçilerin, sivil toplumun ve halkın katılımını öngören bir ortak akıl buluşması. Samsun'un aynı anda hem tarım, sanayi, spor, kültür şehri olduğu doğru. İş hepsini bir araya getirip şehrin stratejisini belirlemekte. Hiçbirisinden vazgeçmek zorunda değiliz, dengeli ve bütüncül biçimde şehre yaklaşmak zorundayız. Bir Safranbolu, Beypazarı neyse, Samsun'da Alaçam neden öyle olmasın? Bunun bir örneği Vezirköprü'de var. Hayallerimi etaplara böldüm. İlk etap orası, ikincisi orayı Vezirköprü'yle birleştirmek. Neden bunlar birleşmesin, gelmişken kanyona uğranmasın? Saklı cennetimiz Ayvacık bu turun neden bir parçası olmasın? Samsun'u destinasyon haline getirme çabamız var. Bir ilçeye yapılan yatırım, Samsun'un kalkınmasına fayda sağlayacak. Hayalimizde daha çok yeşil ve kamusal alan kullanımının olduğu bir şehir var'' ifadelerini kullandı.

MAHALLEYE SAHİP ÇIKACAK SON NESİLİZ

İnsanların şehirlerin, şehirlerin de insanları şekillendirdiğini kaydeden Karaaslan, ''Her ikisinin de birbirine ruh verdiklerine inanıyorum. Bugün biz neden hala mahalle hayatına öykünüyoruz, özlüyoruz ve yaşatmaya çalışıyoruz? Çünkü onun bize hissettirdiği bir şeyler var. Bu eksikliği hisseden ve değiştirme çabasında olan son nesiliz. Biz yapmazsak bizim çocuklarımızın böyle bir arayışı olmayacak çünkü sitelerde büyüdüler. Belki günün birinde sitelerin varlığını devam ettirmek için bir çaba içine girebilirler. Bir çınar ağacının kesilmemesi için bir mahalle neden tepki veriyor? Çünkü o ağacın onlara hissettirdikleri şeyler var. Gölgesinde oturup konuşmuşlukları, bir çocuğun dedesinin dizinin dibinde dinlediği masallar var. Yani şehrin bize hissettirdiği duygular var. Eğer şehrin duygusu yoksa, monotonsa, yalnızca binalardan ibaretse o zaman insanların yaşamı bu şekilde değişiyor. Biz bunu maalesef şu anda metropol şehirlerde görüyoruz. İlişkiler motonlaşıyor, paylaşımlar azalıyor. Mahalleleri özlüyoruz çünkü paylaşılmış bir sürü anımız vardı. O yüzden bu fiziksel yapılar bize yavan geliyor. Biz bunu değiştirme çabasındayız. Ama mimarın mahalle çizmesiyle de olmuyor. Top oynayan çocuklar yoksa, orası mahalle olmuyor. Değiştirmek istediğimiz, mutlu olmadığımız çok şey var ama biz şikayet değil irade makamıyız. Bunu ortaya koyacak iradeye de sahibiz. Bundan inşallah sonra şehircilik anlayışında çok ivme kat ederek devam edeceğiz'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}