HaberlerSamsun HaberleriİŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan: 'İşverene ulaşmada Türkiye birincisiyiz'

İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan: 'İşverene ulaşmada Türkiye birincisiyiz' - Samsun Haberleri

İŞKUR'un sadece işçi bulmaya aracılık yapmadığını belirten  İl Müdürü Haşim Meydan, işgücüne vasıf kazandırma, işbaşında eğitim gibi bir dizi programlarının da bulunduğunu vurguladı?

İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan: 'İşverene ulaşmada Türkiye birincisiyiz'

İŞKUR tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da çok önemli çalışmalar yapıyor. Bunları İl Müdürü Haşim Meydan ile konuştuk.  Hem iş arayanlara hem de işverene yönelik çalışmaları anlatan Meydan, “Türkiye’de işverene ulaşım noktasında birinciyiz. İşveren hizmetlerinden en fazla bilgilenen il Samsun. Bu yıl 7 bin 256 iş yeri ziyaret ettik” dedi.

DÖRT AYDA 7 BİN ZİYARET

İşsizlik Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri. Ülkemizde özellikle 2003 yılından itibaren hem uzun süreli işsiz sayısında hem de iş aramayıp çalışmaya hazır olan sayısında önemli artış var. Bildiğiniz gibi iş ve işçi bulmaya aracılık hizmeti bir kamu görevi olarak devlet eliyle yürütülüyor ve bu kapsamda Türkiye İş Kurumu önemli çalışmalar yapıyor. İŞKUR, yalnızca işçi bulmaya aracılık etmiyor. Kurum, işgücüne vasıf kazandırma, işbaşında eğitim, meslek ve kariyer danışmanlığı, iş yaratma tedbirleri gibi aktif işgücü programlarını etkin bir şekilde uygulayabilecek bir yapıya da sahip. İşsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, kısa çalışma ödeneği verilmesi ve ücret garanti fonu ödemeleri gibi pasif işgücü programlarını yürütme görevi de yine İŞKUR’a ait.

İŞKUR’un başarılı olması demek çok sayıda kişinin işe yerleştirilmesi demek, işsiz sayısındaki artışı düşündüğümüzde bunun çok büyük önemi var.  Peki, İŞKUR çalışmalarında başarıyı nasıl yakalar, Samsun’da bunun için neler yapılıyor?

Haşim MEYDAN:Bizim amacımız işsizliği önlemek. İnanın bir kişiyi dahi işe yerleştirdiğimde dünyanın en mutlu insanı ben oluyorum. Ayrıca ben bu görevin ve Samsun’da çalışmanın kutsal olduğunu düşünüyorum. Çünkü sadece bir kişiyi değil toplumu etkiliyor. Türkiye’nin en büyük sorunu işsizliktir. İşsizliği çözdüğümüz an bütün sorunların çözüleceğine inanıyorum. Bunun için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Başarı uyumlu bir çalışmayla elde edilir. Aynı hedefe odaklanıldığında başarı kendiliğinden geliyor. Ben Samsun’da o yönden şanslı olduğumu düşünüyorum. Genel müdürümüzün Samsunlu oluşu da bizim için büyük bir avantaj.

Hedeflenenler ve varılan noktayı anlatacak olursak, İŞKUR çalışmaları nereden nereye geldi?

Haşim MEYDAN: 2018 yılı için Samsun’da işe yerleştirilen kişi sayısı olarak 26 bin hedef kondu. Bu hedefin üzerine çıktık ve 2018 yılında 26 bin 377 kişiyi işe yerleştirdik. Bu yılsa genel müdürlük bize 23 binlik bir hedef koydu. Ancak bizim kafamızdaki hedef bu yıl 30 bin kişiyi işe yerleştirmektir. İşveren, elemanın olduğu bir yerde istediği elemanı bulamıyorsa ben huzursuz oluyorum. İş arayan ve işvereni en iyi şekilde bir araya getirmek zorundayız.

İşveren ve işçiyi nasıl, hangi çalışmalarla bir araya getiriyorsunuz ‘en iyi şekilde’ ifadesiyle kastettiğiniz nedir?

Haşim MEYDAN: Biz, Samsun’da bunun için ilk olarak bütün işverenimizi kurumumuza davet ediyoruz hatta şahsen ofisimin de işverenlerimize açık olduğunu belirtmek isterim. Onlara ‘biz gelemezsek buyurun siz gelin’ diyoruz. Samsun’da 35 bine yakın işverenim var takdir edersiniz ki hepsini tek tek gezmek mümkün değil. Bizden hizmet bekleyen herkesi İŞKUR’a davet ediyoruz.

Bu çalışmanıza Samsun’da işverenin ilgisi nasıl?

Haşim MEYDAN: Müthiş bir icabet olduğunu söyleyebilirim. Bizden hizmet bekleyen işverenimizin hemen hemen hepsi geldi. Önce gelmeyip sonrasında ‘keşke daha önce gelseydim’ diyen de çok oldu. Şuan iyi bir etkileşim var hem onlar geliyor hem de biz gidiyoruz. Önemli olan işverene ulaşmak ulaşmadığımız zaman haliyle hizmet de götüremiyoruz.

Samsun işverene ulaşma noktasında Türkiye ortalamasına göre nasıl bir yerde?

Haşim MEYDAN: Bunu gururla söyleyebilirim. Türkiye’de işverene ulaşım noktasında birinciyiz. İşveren hizmetlerinden en fazla bilgilenen il Samsun. Bu yıl 7 bin 256 iş yeri ziyaret ettik. Üstelik bu rakama benim, yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın yaptıkları ziyaretler de dahil değil.

İŞKUR’dan eleman alınması durumunda sağlanan teşvikler neler?

Haşim MEYDAN:31.12.2020 tarihine kadar İşyerleri;  yeni işe aldıkları kurumumuza kayıtlı, en az 6 ay süreli işsiz, işçileri nitelik ve mesleki belgeye uygun işte çalıştırılmaları ve kurumumuza talep vererek istihdam etmeleri şartlarıyla büyük teşviklerden faydalanabiliyor.  Örneğin, 18-29 yaş arasındaki erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan; Mesleki yeterlik belgesine sahip olanların 54 ay, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenlerin 42 ay, hiçbir belge veya niteliğe sahip olmayanların 30 ay, SGK işveren primi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca finanse ediliyor. 29 yaşından büyük erkeklerden de mesleki belge veya niteliğe sahip olanların 30 ay, hiçbir mesleki belge veya niteliğe sahip olmayanların 6 ay, yine SGK işveren primi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca finanse ediliyor.

2018-2019 yılında uygulanan ilave istihdam teşviki neleri içeriyor?

Haşim MEYDAN:2018’de Cumhurbaşkanımız liderliğinde Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında hayata geçirilen İlave İstihdam Teşviki ile imalat ve bilişim sektörü ve kadın, genç ve engellilere yönelik destek tutarında ve süresinde farklılaştırma yapıldı. Teşvik kapsamında özel sektör işverenlerine önceki takvim yılındaki ortalama çalışan sayısına ilave olarak istihdam edecekleri her bir sigortalı için prim ve vergi desteği sağlanıyor. Teşvik 4447 sayılı Kanunun Geçici 19 ve 21’nci maddeleri kapsamında uygulanıyor. Merak edenler bu maddelere de bakabilirler. 01.02.2019 ile 30.04.2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için işe alındıkları aydan başlamak üzere işverenlere 3 aylık süre ile günlük 67,36-TL aylık net asgari ücret düzeyinde (2.020,90 TL) destek sağlanıyor. Sektörlere göre değişiklik göstermekle birlikte destek tutarı, imalat ve bilişim sektöründe aylık 4.733-TL, diğer sektörlerde ise aylık 3.134-TL’yi bulabilecektir.

Şuan Samsun’da İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı nedir?

Haşim MEYDAN: Şuanda 74 bin 360 kayıtlı işsizimiz var. Bu yıl içerisinde, yani yılın ilk dört ayında 41 bin 447 kişi başvuru yaptı. Bu kişilerle 76 bin 406 görüşme yapıldı (bazen tek görüşme yeterli olmuyor). Yıllardan bu yana kayıtlı işgücümüz 129 bin 802 kişidir.

Samsun’da eleman arayan işveren açısından durum nedir peki?

Haşim MEYDAN: Bu yıl, işverenlerimizin talepleri neticesinde 9 bin 460 eleman ihtiyacı tespit ettik. Buna karşın, 30 bine yakın şartlara uyan arkadaşlarımızı bu işverenlerimize yönlendirdik. Ve bunlardan 6 bin 333 kişiyi de işe yerleştirdik. Ayrıca 3 bin 591 kişi işbaşı eğitim programlarımıza katıldı. Samsun’da bu programları bitirenlerin ortalama yüzde 80’i işe yerleştiriliyor. İstihdam garantili mesleki eğitim kurslarımız da devam ediyor. Girişimcilik eğitimleri kapsamında bu yıl 540 kişiye de girişimcilik belgesi verdik. Yani Kişilerin kendi işlerini kurmalarını destekleyecek çalışmalar da yapıyoruz. Toplum yararına çalışma programı çerçevesinde de bu yıl içerisinde 2 bin 128 kişiyi tüm masrafları İŞKUR’a ait olmak üzere çalıştırıyoruz.

Toplum yararına çalışma programı tam olarak nedir?

Haşim MEYDAN: Toplum yararına çalışma programı (TYP), işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde işsizlerin kısa süreli istihdam ve eğitimini amaçlayan, doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesini sağlayan programlardır. Bu faaliyetler, genellikle ekonomik kriz, özelleştirme, ekonomik yapılanma, doğal afetler ve işsizliğin fazla olduğu dönemlerde yapılır. En fazla 9 ay sürecek olan TYP projelerinde katılımcılara asgari ücret ve tam kapsamlı SGK ödemesi yapılır.  Hizmet sağlayıcı kuruluşların kamu kurumları olduğu programlarda çoğunlukla Çevre Düzenlemesi ve Ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır.

Geleceğe dair nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz?

Haşim MEYDAN:Biz bir saha çalışması yapıyor ve bütün işyerlerimizi ziyaret ediyoruz. İşverenimize gelecekte de ihtiyaç duyacağı işgücü potansiyelini soruyoruz. Bu bir anket çalışması soruları da bizzat işverenler yanıtlıyor. Bu anketlerin sonucunda da plan ve programlarımızı hazırlıyoruz. Böylece geleceği görmeyi amaçlıyoruz. İşverenden isteğimiz bu anketleri doldursun. Bu anketler bizim için olduğu kadar işverenimiz için de büyük öneme sahip.

Bu yıl içerisinde Samsun’da işsizlik maşı için başvuru yapan kişi sayısı nedir?

Haşim MEYDAN:Yılın ilk dört ayında Samsun’da 9 bin 415 kişi işsizlik maaşı için başvuru yaptı. Bunlardan hak edense 5 bin 97 kişi. Bu sayısı geçen yılın aynı dönemiyle kıyasladığımızda başvuruda yüzde 20 civarında artış var ancak, bunun anormal bir artış olmadığını söyleyebilirim.

Kısa çalışma ödeneği nedir işverene nasıl bir avantaj sağlar, Samsun’da bu ödenekten kaç işveren faydalandı?

Haşim MEYDAN: Üç ayı geçmemek üzere; işyerinde uygulanan çalışma süresinin, işyerinin tamamında veya bir bölümünde geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılmasını veya süreklilik koşulu aranmaksızın en az dört hafta süreyle faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulması kısa çalışma olarak tanımlanıyor. Bu dönemleri genel, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebepler olarak açıklayabiliriz. İşveren bu sebeplerden dolayı daralmaya giderse diyoruz ki “işçini çıkartma üç aylık maaşını biz ödeyelim”. Bu sene şartlar biraz daha esnetildi ve dışsal etkiler de işin içine dahil edildi. Örneğin dövize bağlı sebeplerden dolayı daralma varsa işverenimiz kısa çalışma ödeneğinden faydalanabiliyor. Bu ödeneğe Samsun’da bu yıl 19 firmamız başvurdu. Kısa çalışma uygulamasına geçmek isteyen işveren Kısa Çalışma Talep Formunu doldurarak il/hizmet merkezi müdürlüklerimize uygunluk tespiti talebinde bulunabiliyor.

İstihdam seferberliği kapsamında Samsun için 15 bin ilave istihdam duyurusu yapılmıştı bu sağlanacak mı?

Haşim MEYDAN:Hatta Sayın Bakanımız bu hedefi 18 bine çıkarttı. Bu elemanların İŞKUR’a kayıtlı olma zorunluluğu var. İşveren bu elemanı aldığında hem ilave istihdam teşviklerinden hem de İŞKUR’un teşviklerinden faydalanabiliyor. İŞKUR’un başarısı işverenin yatırımlarına bağlıdır. İşveren sayısının artmasını istiyoruz. Bunun için bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Bütün kalbimizle işverenimizin yanındayız.

Çok teşekkür ederiz.

 Röportaj: Burcu DÜZGÜN ÇOBAN

Fotoğraf: Pirsu DÜZGÜN

SIRADAKİ HABER
}