HaberlerSamsun HaberleriProf. Dr. Özen Kulakaç, 'Hemşireler yenilikçi olmalı'

Prof. Dr. Özen Kulakaç, 'Hemşireler yenilikçi olmalı' - Samsun Haberleri

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), 3. Hemşireliği Güçlendirme Sempozyumu'na ev sahipliği yaparken hemşirelik eğitimi ve mesleğine dair pek çok konu, sempozyumda mercek altına alındı.

Prof. Dr. Özen Kulakaç, 'Hemşireler yenilikçi olmalı'

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), 3. Hemşireliği Güçlendirme Sempozyumu'na ev sahipliği yaparken hemşirelik eğitimi ve mesleğine dair pek çok konu, sempozyumda mercek altına alındı. Sempozyum Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Özen Kulakaç, "Hemşireler olarak değişime, yenilik ve girişimle yanıt vermeliyiz" dedi

GİRİŞİMLE YANIT VERMELİYİZ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), 3. Hemşireliği Güçlendirme Sempozyumu'na ev sahipliği yaparken hemşirelik eğitimi ve mesleğine dair pek çok konu, sempozyumda mercek altına alındı.
Sempozyum Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Özen Kulakaç, "Sağlık ve sağlık sistemi içerisinde hemşirelik, tüm alanlardaki değişimden fazlasıyla etkilenmektedir. Bir alanda ve konuda değişim olması demek; burada hemşirelerin bakış açılarını, davranış modellerini ve yaklaşımlarını değiştirmesi anlamına gelmektedir. Bunun için öncelikle sürekli değişim olacağını ve her seferinde bu değişime yenilik ve girişimle yanıt vermemiz gerektiğini kabul etmemiz, bu çerçevede yenilikçilik-yaratıcılık kültürünü oluşturmamız kaçınılmaz görünmektedir. Statükoyu koruyarak Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler düzeyine çıkamayacağımız kesindir. Hemşireler olarak değişime, yenilik ve girişimle yanıt vermeliyiz. Sağlık ve sağlık sistemi içerisinde hemşirelik, tüm alanlardaki değişimden fazlasıyla etkilenmektedir" diye konuştu.

MESLEKİ BİRLİK GÜÇLENMELİ

Türk Hemşireler Derneği Samsun Şube Başkanı İlknur Buga ise hemşirelerin birlik ve beraberliğinin önemine değinerek “Eğer mesleki birliğimizi güçlendirirsek sesimiz daha gür çıkacaktır ve geleceğe daha güçlü adımlarla yürüyebiliriz. Bu sempozyumun da mesleki dayanışma ve yardımlaşmamıza önemli katkılar sunacağına inanıyorum" dedi. Son olarak söz alan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Terzi de hemşirelik mesleği ve disiplininin önemi ve hayatiyeti üzerinde durarak hemşirelere, anne karnından başlamak üzere bebeklikten yaşlılığa uzanan zaman diliminde her zaman ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı. Sempozyum sonunda katılımcılara sertifika verildi.

SIRADAKİ HABER
}