Haberler30 bin kişi kitap okudu!

30 bin kişi kitap okudu!

Antalya'da 30 bin öğrenci ve velisi Konyaaltı Plajı'nda birlikte kitap okudu.

30 bin kişi kitap okudu!

Antalya'da Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen "Sahile gidiyorum, kitaba dalıyorum" projesi kapsamında Konyaaltı ilçesindeki anaokul, ilkokul ve ortaokulda öğrenim gören 15 bin öğrenci ile birer velisi Konyaaltı Plajı'na ellerinde kitapları ile geldi.

Sahilde oturarak "Oku" koreografisi yapan öğrenciler yaklaşık 2 saat süreyle kitap okudu.

Öğrencilere velileri, Kaymakam Kamil Köten ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hoplar eşlik etti. Hoplar, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada kitap okuma oranında 86'ıncı sırada olduğunu hatırlattı.

İHTİYAÇ LİSTESİNDE 235. SIRADA

TÜİK'e göre ise Türkiye'de kitabın ihtiyaç listesinin 235. sırasında yer aldığına dikkati çeken Hoplar, şöyle konuştu:

"Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyoruz. Öğrenci, aileler ve tatilcilerde sahile giderken, havlu, mayo dışında, plaj çantalarına kitaplarını da koyma alışkanlığını geliştirmek istiyoruz. Antalya'ya gelen tatilciler yanlarında mutlaka bir kitap getirsinler. Proje ile çocuklar ve ailelerinin birlikte kitap okuma alışkanlığını kazanmalarını da istiyoruz. Antalya Türkiye'nin önemli bir turizm kenti. Gerçekleştirdiğimiz projemizi Konyaaltı Sahilinde yapmamızın amacı ise, çocuklar ve velilerimiz kitap okurken vatandaşlarımıza az da olsa bir duyarlılık kazandırabilmek, teşvik etmekti. İlçede 48 farklı ülkeden öğrenci eğitim görüyor. Adeta Birleşmiş Milletler gibiyiz. Burada yabancı öğrencilerimiz de etkinliğe geldi. Sahildeki turistlere de kitap dağıtarak onların da kitap okumalarını sağladık."

NTV

 

SIRADAKİ HABER
}