Haberlerİlkadım'da birliktelik rüzgârı... Belediyeyi satma yetkisi encümende

İlkadım'da birliktelik rüzgârı... Belediyeyi satma yetkisi encümende

İlkadım Belediyesinin mayıs ayı meclis toplantısında birliktelik rüzgârı esti. Başkan Demirtaş'ın yetkisi artırılırken, Pazar Mahallesi'nde bulunan İlkadım Belediyesi Hizmet Binasının, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'na göre satılabilmesi için oy birliği ile encümene yetki verildi

İlkadım'da birliktelik rüzgârı... Belediyeyi satma yetkisi encümende

İlkadım Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1. Dönem 5. Toplantı 6. Birleşimine ait toplantısını, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'ın başkanlığında gerçekleşti. İlkadım Belediyesi Yeni Hizmet Binasında gerçekleşen mecliste, 10 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. 37 üyeden oluşan mecliste 3 kişi katılım sağlamadı ve oy birliği ile izinli sayıldı. Meclisi, vatandaşlar da takip etti.

2018 MALİ BÜTÇE ONAYLANDI

Mecliste ilk olarak 2018 mali yılı bütçe kesin hesabı, yönetim dönemi hesabı ve 2018 mali yılı taşınır kesin hesabı görüşüldü. İlk madde, Cumhur ve Millet İttifakı üyelerinin oylarını alarak onaylandı. Daha sonra ise İlkadım Belediyesinin dava, icra ve arabuluculuk dosyalarını takip edecek avukatlara Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ı temsilen verilecek vekâletlere, genel vekâletname yetkilerine karar verme yetkisi oy birliği ile artırıldı. Mecliste görüşülen bir diğer madde ise İlkadım ilçesi Pazar Mahallesi’nde bulunan ‘İlkadım Belediyesi Hizmet Binası’nın belediyeye gelir getirmesi amacı ile satışı oldu. 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre satışı yapılabilmesi için oy birliği ile encümene yetki verildi.

SON MADDEDE BİRLİKTELİK YOK

Mecliste görüşülen 4 maddenin içeriği İller Bankasından yol yapımı ve tadilatı için 16 milyon 350 bin liralık kredi çekilmesi oldu ve madde oy birliği ile kabul edildi. Görüşülen diğer maddede imar düzenlemesi yapılırken, Kıran Mahallesi’nde bulunan konut alanı kullanımına sahip parsel, otel alanına çevrildi. Gündemin son maddesi olarak görüşülen Kalkancı Mahallesi’nde imar plan değişikliğinde ise tartışmalar meydana geldi. İmar planı değişikliği komisyonca reddedildi. Komisyondan gelen rapora, Cumhur İttifakı üyeleri kabul, Millet İttifakı üyeleri red oyu verdi ve madde komisyondaki gibi reddedildi. Mecliste 9 madde de birliktelik rüzgârı esti. Haziran ayı meclisi toplantısı, 10 Haziran Pazartesi günü yapılacak.

MECLİSİMDE HERKES ÖZGÜRCE TARTIŞACAK

Başkan Necattin Demirtaş gündem maddelerin oylaması sonrası yaptığı konuşmada, “İlkadım bizim meclisimiz, bizim kararlarımız bizi bağlar, Büyükşehir’i bağlamaz. Büyükşehir’e gittiği zamanda, o kendi kararını alır. Öyle zamanlar biliyoruz ki, burada oy birliği ile aldığımız kararlar orada reddedildi. Benim meclisimde herkes özgürce tartışacak. Herkes fikrini rahatça söyler. Saygı ölçüsünü kaçırmadıkça herkes tartışabilir” dedi.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}