HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da unutulmaya yüz tutmuş geleneği yaşatıyor

Samsun'da unutulmaya yüz tutmuş geleneği yaşatıyor - Samsun Haberleri

Emekli Mustafa Ersayın, unutulmaya yüz tutmuş uçurtmacılık el sanatının yaşatılması için Samsun'da mücadele veriyor. Ersayın, el emeğiyle yaptığı birbirinden güzel uçurtmaları şehit çocuklarına ise ücretsiz veriyor

Samsun'da unutulmaya yüz tutmuş geleneği yaşatıyor

54 yaşındaki Mustafa Ersayın, unutulmaya yüz tutmuş uçurtmacılık mesleğini Samsun'da yaşatmaya çalışıyor. İlkadım Kadifekale Mahallesi Kavaklı Sokak'ta bulunan dükkanında 20 yıldır her çeşit uçurtmayı yapıp satan Ersayın, yaptığı uçurtmaları şehit çocuklarına ücretsiz olarak veriyor.

BU GELENEK YAŞATILSIN

Ersayın, küçüklüğünden itibaren uçurtma sevdası olduğunu belirterek, "Çocukları mutlu görmek hoşuma gidiyor. El yapımı nostalji uçurtmalardan yapıp satan yer kalmadı. Türkiye'de benim gibi bu işi yapan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Unutulmaya yüz tutmuş bir el sanatı. Gençlerden; sıcak ve güzel havalarda, bir gününü uçurtmaya ayırmasını tavsiye ediyorum. Bunu çocuklarımıza tavsiye etmeliyiz. İnşallah bu gelenek unutulmaz. Piknik deyince aklımıza uçurtma uçurmak gelir. Türkiye'nin dört bir yanından uçurtma almaya gelenler var. Uçurtma dikkat ve emek isteyen bir şey. Kış boyunca uçurtma yapıyorum ve bunları bahar aylarında satıyorum. Yılda yaklaşık olarak 15-20 bin uçurtma satıyorum" ifadelerini kullandı.

BOYNUMUN BORCU

Şehit çocuklarına ücretsiz olarak uçurtma verdiğini söyleyen Ersayın, "Bundan 4 sene önce 10 yaşlarındaki bir çocuğun uçurtmaları uzun uzun incelediğini gördüm. Çocukla biraz konuşunca babasının şehit olduğunu öğrendim. O gün ona istediği uçurtmayı verdim. O tarihten sonra dükkanıma yazı astım ve tüm şehit çocuklarına ücretsiz uçurtma vermeye başladım. Bu benim boynumun borcu. Lütfen çocuklarımız utanmasın ve uçurtmasını buradan alsın" diye konuştu.

BANA SAHİP ÇIKIN

Boy boy uçurtmalar yaptığını ifade eden Ersayın, "En küçüğü 75 cm'den en büyüğü 5 metreye kadar boy boy uçurtma yapıyorum. 75 cm'lik her şeyiyle hazır uçurtma 10 lira. 1 metrelik uçurtma ise 15 lira. Uçurtma alan vatandaşlara nasıl uçuracaklarını da anlatıyorum" dedi. Ersayın, uçurtmalarını satmak için Batı Park'a gidememekten dolayı muzdarip olduğunu belirterek, "Uçurtmalarımı satmak üzere birkaç kez Batı Park'a gittim ancak zabıtalar izin vermedi. Ben yiyecek içecek satmıyorum, ben sanatçıyım. Benim sattığım uçurtma kimsede yok, bana sahip çıkın. Haftada iki gün oraya girip uçurtma satsam yeterli" sözlerini kaydetti.

Şükrü Berk ASKAR / özel haber

SIRADAKİ HABER
}