HaberlerPiyasalar siyasi gelişmelere odaklandı

Piyasalar siyasi gelişmelere odaklandı

Küresel piyasalar ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerine ilişkin endişelerle negatif bir seyir izlerken, yurt içinde, seçim süreci nedeniyle siyasi gelişmeler yeniden gündemin odağına yerleşti

Piyasalar siyasi gelişmelere odaklandı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çinli yetkililerin müzakereleri yavaşlattığı gerekçesiyle 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10'luk gümrük vergisi oranının yüzde 25'e çıkarılacağını açıklamasının ardından pay piyasalarında etkili olan negatif seyir dün de devam etti. ABD'de açıklamalarda bulunan yetkililer, müzakerelerde ilerleme kaydedilse de Çinli yetkililerin itirazlarının bu sonucu doğurduğunu belirterek, görüşmelerin belirlenen takvime göre devam edeceğini kaydetti.

YATIRIMCILARI ETKİLEYECEK

Avrupa tarafında, açıklanan verilere göre hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) beklentileri karşılarken, Avro Bölgesi'nde perakende satışlar yüzde 1,9 yükseldi. Ticaret savaşı endişelerinin küresel risk iştahını azaltması ile Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,01 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,18 değer kaybetti. İngiltere'de ise pay piyasaları resmi tatil dolayısıyla kapalıydı. Yurt içinde, önceki gün azalan küresel risk iştahı ile satış ağırlıklı bir seyir izlenen Borsa İstanbul'da, yüzde 1,03 gerileyen BIST 100 endeksi günü 92.982 puandan tamamladı. Dün yaklaşık yüzde 2 yükselişle 6,0812'den kapanan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 6,1330'dan işlem görüyor. Analistler, yurt içinde Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilemesine ilişkin kararının ardından siyasi gelişmelerin yeniden gündemin odağına yerleştiğini belirterek, yurt dışında, ticaret müzakerelerine ilişkin gelişmelerin yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağını kaydetti.

A.A

SIRADAKİ HABER
}