HaberlerAkkuyu'da oluşan çatlak revize edildi... 'Politik bir proje'

Akkuyu'da oluşan çatlak revize edildi... 'Politik bir proje'

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Akkuyu Nükleer Santralı temelinin bazı bölümlerinde çatlaklar oluştuğunu ve kırılarak yeniden yapıldığını belirterek, santralin enerji projesi olmadığını politik bir proje olduğunu ifade etti

Akkuyu'da oluşan çatlak revize edildi... 'Politik bir proje'

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) bileşenleri, Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nde toplanarak basın açıklaması yaptı. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Akkuyu Nükleer Santralı inşaatında reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlaklar oluştuğunu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun talimatıyla çatlak bölümlerin kırıldığını, yeniden yapıldığını ve olayın üzerinden yaklaşık 10 ay geçtiği söyledi.

KOMİSYONU KURULMALI

Akkuyu Nükleer Santralı’nın enerji projesi olmadığını belirten Özdağ, “Bu bir politik projedir. Nükleer enerji gibi son derece riskli ve hayati bir konuyu, kamu denetimini ortadan kaldırılarak tamamen ticari bir konu haline getiren Nükleer Düzenleme Kurulu, 9 Temmuz 2018 tarihinde yani temel çatlakları oluşmadan önce KHK ile kurulmuş, 6 ay geçmenden torba kanunla görev yetkileri değişikliğe uğratılmış tamamen Cumhurbaşkanına bağlı bir kurumdur. Yüksek yargısı bile emir talimatla seçim sonucu açıklayan bir yönetimin Nükleer Düzenleme Kuruluna da güvenimiz yoktur. Akkuyu Nükleer Santral sahasını ve inşaat çalışmalarını denetlemek üzere, TBMM’de halkın katılımına, izlemesine açık olarak Nükleer Enerji Komisyonu kurmalıdır. Komisyona ilgili meslek odaları ve uzmanlar davet edilmelidir. Komisyon derhal Akkuyu Santral sahasında incelemeler yapmalıdır. Denetimsiz nükleer santral projeleri derhal iptal edilsin” dedi.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}